Strona główna / News / „To szczególny czas, gdy otwierają się dla nas wszystkich nowe możliwości”

„To szczególny czas, gdy otwierają się dla nas wszystkich nowe możliwości”

Uroczystość inauguracji Nowego Roku Akademickiego 2023/2024 w Uczelni Vistula odbyła się w szczególnym czasie, bo krótko po wyborach parlamentarnych. Jak podkreślił w liście do społeczności akademickiej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, otwierają się dla nas wszystkich nowe możliwości.

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2023/2024 była wielkim świętem dla całej społeczności akademickiej Uczelni Vistula. Na uroczystość przybyli znamienici goście, wykładowcy i studenci. Był poczet sztandarowy. Zabrzmiał polski hymn wykonany przez Chór Vistuli oraz studencka pieśń Gaudeamus Igitur. Tradycyjnie nastąpił uroczysty Akt Immatrykulacji. Zostały wręczone dyplomy doktorskie.

Jest nas 11 tysięcy

– Nasza uczelnia to mikrokosmos – wielokulturowy, różnobarwny i różnorodny pod względem pochodzenia, religii, prezentowanych poglądów i nadziei – mówił w swoim wystąpieniu dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Jest nas tutaj wszystkich – w obu pionach, studenckim oraz naukowym i dydaktycznym – blisko 11 tysięcy. To doskonały wynik – podkreślał i wskazywał, że aby koegzystencja była trwała i przyczyniała się do utrwalania akademickiej wspólny w duchu wzajemnego szacunku, potrzebne są ramy, które tę przestrzeń współpracy wytyczają. W skali mikro tworzy je uczelnia, ale w skali makro – polskie państwo oparte na akceptowanym społecznie prawie. – Mamy teraz taką szansę z uwagi na wyniki wyborów parlamentarnych – akcentował profesor Konarski i życzył wszystkim, aby mogli odnaleźć się w nowej przestrzeni publicznej.

Spotkania, które zmieniają świat

Dr hab. Krzysztof Celuch, profesor i rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, którego zainteresowania koncentrują się na branży spotkań, zaapelował do studentów, aby nie rezygnowali z marzeń. – W ramach naszej uczelni od ponad 20 lat pomagamy spotykać się – mówił. – To poprzez spotkania wygrywa się wojny i uprawia politykę. To w trakcie spotkań rozwijamy się, świętujemy i budujemy własne więzi. Kształcimy na potrzeby przyszłości i mocno wierzymy, że w naszej branży sztuczna inteligencja pomaga. Nie jest zaś narzędziem, które nas zastąpi. Profesor Celuch apelował do studentów, by spotykali się – nie tylko w świecie wirtualnym – i zadawali pytania.

O branży spotkań i szeroko pojętej gościnności mówił także Bartłomiej Szmajdziński – Dyrektor HR z firmy AccorInvest EE, który jest członkiem Rady Społeczno-Gospodarczej Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Podkreślał on w swoim wystąpieniu, że turystyka i hotelarstwo to wyjątkowo ważna branża, bo bez niej nie ma żadnego biznesu.

Uczelnie Vistula zajmują ważne miejsce na mapie Warszawy

Gościem uroczystości był także Tomasz Bratek, zastępca prezydenta Warszawy. Odczytał on list od Rafała Trzaskowskiego z pozdrowieniami i życzeniami dla społeczności akademickiej. – Uczelnie Vistula zajmują ważne miejsce na mapie Warszawy, miasta, które łączy ludzi, daje energię, wolność działania i myślenia, dzięki czemu rodzą się nowe idee – napisał. – Dla mnie jako prezydenta Warszawy, jest niezwykle ważne, aby wspierać atmosferę intelektualnego zapału. W dobie dynamicznych zmian technologicznych uczelnie powinny być centrami wiedzy, hubami transferu wiedzy, co jest tak potrzebne, by zmieniać świat.

Prezydent podkreślił też, że z ogromnym smutkiem przyjął wiadomość o śmierci profesora Aleksandra Ronikiera, wieloletniego rektora Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. – Jego wkład w rozwój polskiej nauki oraz Uczelni Vistula jest nie do przecenienia, a jego dziedzictwo będzie dla wszystkich inspiracją – napisał Rafał Trzaskowski.

Najważniejsza jest pierwsza iskra

Wykład inauguracyjny Planetwalker – inna ekonomia własnego życia i kultury wygłosiła Joanna Kos-Krauze, reżyserka, scenarzystka, współautorka wielu nagrodzonych filmów. Podczas swojego wystąpienia zachęcała studentów, by poznali życiorys Johna Francisa, słynnego działacza na rzecz ochrony środowiska znanego jako Planetwalker. Przekonywała, że w życiu człowieka ważna jest iskra, zapał. – Jesteście tlenem dla przyszłych generacji. Dbajcie o tę iskrę, współpracujcie z innymi, słuchajcie i idźcie swoją drogą – apelowała Joanna Kos-Krauze.

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +43