UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Kierunki studiów / Komunikacja techniczna

Komunikacja techniczna

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Tryb

Online

Poziom

Studia podyplomowe (1-roczne)

Język wykładowy

polski

Lokalizacja

Warszawa

Cena od

6600 zł / rok

Image for Komunikacja techniczna

O studiach

W 2021 r. kierunek studiów podyplomowych Komunikacja Techniczna rozpoczął współpracę z University of North Carolina Wilmington. Nasi słuchacze razem ze swoimi kolegami i koleżankami z USA realizują projekty prowadzone na kierunku „Writing in Intercultural and Global Contexts”. To doskonała okazja, by zdobyć nowe doświadczenie, szersze perspektywy, nowe znajomości i cenny wpis do CV.

Komunikacja techniczna jest to dziedzina zajmująca się przekładaniem trudnej, technicznej wiedzy na język zrozumiały dla zwykłego użytkownika. Na co dzień jest to profesja ludzi, którzy zajmują się tworzeniem instrukcji, plików pomocy, procedur czy raportów, czyli specjalistów pracujących na stanowiskach takich jak „Technical Writer”, „Specjalista ds. Dokumentacji Technicznej”, „Dokumentalista”, „Technical Editor”, “User Assistance Specialist” itp.

Każdy system informatyczny, aplikacja mobilna czy urządzenie jest dostarczane z towarzyszącą dokumentacją, instrukcjami lub plikami pomocy. Zapotrzebowanie na dokumentację dobrej jakości stale rośnie, dlatego pojawia się coraz więcej ofert pracy dla Technical Writerów.

Studia podyplomowe na naszej uczelni są pierwszymi w Polsce, które praktycznie przygotowują do wykonywania tego typu pracy. Jest to doskonała okazja dla absolwentów filologii do wykorzystania umiejętności językowych w zastosowaniach technicznych oraz rozpoczęcia pracy w sektorze technologii IT czy przemysłu. Studia dają możliwość uzyskania certyfikatu ITCQF (International Technical Communication Qualifications Foundation).

Kierunek ten powstał w efekcie ścisłej współpracy z grupą doświadczonych praktyków zajmujących się zarządzaniem dokumentacją techniczną w projektach technologicznych oraz rekrutacją i edukacją Technical Writerów oraz trenerów technicznych. Stworzyliśmy go w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie ze strony biznesu (niedobór wykwalifikowanych specjalistów na rynku pracy) oraz słuchaczy (brak uczelni i kierunków przygotowujących praktycznie do podjęcia pracy w branży komunikacji technicznej).

Partnerami kierunku są firmy Atlassian, memoQ, MadCap, Syncro Soft, DREDAR, organizacja certyfikująca ITCQF, University of North Carolina Wilmington, portal Techwriter.pl oraz TechSmith.

Profil słuchacza:

Program dostosowany jest do szerokiego grona odbiorców, słuchacze, którzy skorzystają na naszych zajęciach najbardziej to:

 • Absolwenci studiów magisterskich, licencjackich (filologia, komunikacja) oraz inżynierskich (wymagana znajomość języka angielskiego na poziomie B2),
 • Osoby odpowiedzialne za tworzenie różnego rodzaju dokumentacji, instrukcji, materiałów informacyjnych i szkoleniowych w firmach produkujących maszyny, urządzenia lub oprogramowanie, pracujące na stanowiskach: Dokumentalista, Specjalista ds. Dokumentacji Technicznej, Edytor Techniczny, Technical Writer, Technical Trainer, Technical Editor, Technical Documentation Specialist, Content Developer, User Assistance Specialist, itp.,
 • Testerzy, analitycy, wdrożeniowcy i inni specjaliści z branż technologicznych, którzy chcą poszerzyć horyzonty, zdobyć nowe kwalifikacje, rozwinąć znajomość metod komunikacji wiedzy technicznej do klientów wewnętrznych i zewnętrznych,
 • Osoby odpowiedzialne za koordynację i organizację zespołów zajmujących się wytwarzaniem, publikowaniem i utrzymywaniem dokumentacji technicznej i szkoleń,
 • Pasjonaci nowych technologii, lubiący pracę z językiem obcym, którzy szukają idealnej dla siebie, dobrze płatnej pracy oraz łatwego wejścia do świata technologii.

Program studiów Komunikacja techniczna

Ukończenie studiów:
– Studia kończą się praktycznym projektem związanym z dziedziną studiów. Propozycje tematów zostaną przedstawione Słuchaczom Studium do końca I semestru. Każdy Słuchacz deklaruje temat pracy najpóźniej do rozpoczęcia II semestru i przesyła do Sekretariatu Działu Studiów Podyplomowych AFiBV.
– Projekt podlega obronie przed Komisją Egzaminacyjną.
– Absolwent otrzymuje Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Pobierz program

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się według kolejności zgłoszeń, dlatego jeżeli chcesz rozwijać swoje umiejętności w zakresie komunikacji technicznej, złóż podanie już dziś!

Terminarz zjazdów w I semestrze:

Sesja 119 – 20.11.2022
Sesja 203 – 04.12.2022
Sesja 317 – 18.12.2022
Sesja 414 – 15.01.2023
Sesja 528 – 29.01.2023
Sesja 611 – 12.02.2023
Sesja 725 – 26.02.2023

Terminarz zjazdów w II semestrze:

Sesja 104 – 05.03.2023
Sesja 218 – 19.03.2023
Sesja 301 – 02.04.2023
Sesja 422 23.04.2023
Sesja 513 – 14.05.2023
Sesja 627 – 28.05.2023
Sesja 710 – 11.06.2023

Kariera

Absolwenci studiów podyplomowych „Komunikacja techniczna” posiadają praktyczną umiejętność tworzenia oraz publikowania różnych typów dokumentacji technicznej. Potrafią zbierać informacje, formatować treść, recenzować i publikować różnego rodzaju dokumenty wykorzystując wyspecjalizowane narzędzia.

Podczas zajęć słuchacze zapoznają się z zasadami zarządzania projektem i zespołem dokumentacyjnym, tworzenia strategii publikowania treści oraz podstawowymi technikami i narzędziami wykorzystywanymi w profesjonalnym zarządzaniu informacją. Program studiów obejmuje ponadto podstawowe zagadnienia z obszarów automatyzacji i użyteczności oraz praktycznie przygotowuje słuchaczy do zdobycia certyfikatu ITCQF Foundation Level.

Studia kończą się projektem zaliczeniowym, który może być wartościowym punktem w CV każdego początkującego Technical Writera.

Absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie w firmach technologicznych, w szczególności z obszaru IT, przemysłu oraz nowych technologii.

Cennik

Czesne za studia wynosi 6600 zł – płatne 2 tygodnie przed rozpoczęciem studiów.
Studia rozpoczynają się w październiku 2023 r. i trwają dwa semestry
.

Czesne może być wniesione jednorazowo lub semestralnie w dwóch ratach:

 • 3300 zł – I rata płatna 2 tygodnie przed rozpoczęciem studiów,
 • 3300 zł – II rata płatna tydzień przed rozpoczęciem drugiego semestru.

Przy jednorazowej płatności za 2 semestry udzielamy 10% rabatu.
Koszt certyfikatu ITCQF: 800 zł.

Każdy uczestnik powinien posiadać komputer z systemem Windows 7 lub nowszym. 

Zalecana pamięć RAM to co najmniej 4GB. Wymagane co najmniej 10GB wolnej pamięci na dysku. Należy zainstalować PyCharm, GIT i stworzyć konto na GitHub.

Opis przelewu:

W opisie przelewu należy zaznaczyć następujące dane: studia podyplomowe/kierunek/imię i nazwisko

Numer konta:

Santander Bank Polska – 61 1090 1694 0000 0001 1105 7177

*Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby chętnych, grupa może nie zostać uruchomiona.
Natomiast w przypadku dużej liczby kandydatów, o przyjęciu do grupy decyduje kolejność zgłoszeń.

Kierownik studiów

mgr inż. Dariusz Drezno

Pomysłodawca i organizator kierunku – wspólnie ze specjalistami-praktykami stworzył wizję i program studiów podyplomowych z komunikacji technicznej – praktycznej odpowiedzi na potrzeby pracodawców. Manager z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w kierowaniu międzynarodowymi zespołami dokumentacji technicznej szkoleń oraz kontroli jakości. Telekomunikacja, systemy wbudowane, zarządzanie produkcją – to tylko niektóre obszary, w których brał odpowiedzialność za jakość software’u, dokumentacji i szkoleń technicznych. Współzałożyciel portalu Techwriter.pl. Pracował w firmach Comarch, Nokia, Motorola, Apriso, Sabre. Aktualnie niezależny konsultant i trener z zakresu zapewnienia jakości, testowania i komunikacji technicznej oraz właściciel firmy dostarczającej usługi zarządzania dokumentacją techniczną oraz testami.

Czytaj mniej

mgr inż. Dariusz Drezno

Pomysłodawca i organizator kierunku – wspólnie ze specjalistami-praktykami stworzył wizję i program studiów podyplomowych z komunikacji technicznej – praktycznej odpowiedzi …

Czytaj więcej

Kadra

Image for mgr inż. Marta Bartnicka

mgr inż. Marta Bartnicka

Image for mgr inż. Dariusz Drezno

mgr inż. Dariusz Drezno

Image for mgr inż. Tomasz Prus

mgr inż. Tomasz Prus

Image for mgr inż. Piotr Kosiński

mgr inż. Piotr Kosiński

Image for Emilia Leśniewska

Emilia Leśniewska

Image for Vasylyna Burger

Vasylyna Burger

Image for Anna Yatskiv

Anna Yatskiv

Zasady rekrutacji

Przyjęcia na studia podyplomowe w Akademii Finansów i Biznesu Vistula odbywają się według kolejności zgłoszeń. Kandydaci na studia podyplomowe składają poniższe dokumenty drogą mailową, online lub osobiście:

 • pobierz formularz zgłoszeniowy
 • oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia,
 • skan świadectwa dojrzałości lub jego odpowiednika, w przypadku ukończenia szkoły średniej poza Polską,
 • oryginał dowodu tożsamości do wglądu,
 • 1 zdjęcie w formacie jpg,
 • potwierdzenie wpłaty czesnego.

Dział Studiów Podyplomowych i Szkoleń

Dział Studiów Podyplomowych i Szkoleń
Akademii Finansów i Biznesu Vistula

tel. +48 22 457 23 63 lub +48 22 457 23 29
e-mail: studiapodyplomowe@vistula.edu.pl

Często pytacie nas o…

Jak złożyć aplikację online?

W celu złożenia aplikacji online należy kliknąć na przycisk APLIKUJ ONLINE, który widoczny jest na naszej stronie internetowej. Zapraszamy również do zapoznania się z zakładką REKRUTACJA, gdzie szczegółowo wyjaśnione są poszczególne etapy rekrutacji.

Gdzie mogę znaleźć cennik studiów?

Cennik studiów dostępny jest na stronach dotyczących poszczególnych kierunków, jak również w zakładce WAŻNE DOKUMENTY – OPŁATY ZA STUDIA.

Czy są jakieś promocje dla nowych kandydatów?

Tak, zapraszamy do zakładki KANDYDAT- OFERTY SPECJALNE, gdzie można znaleźć szczegóły, dotyczące aktualnych promocji dla nowych kandydatów na studia.

Jestem studentem, czy mogę zapłacić za studia na Uczelni?

Tak, możesz przyjść do Kwestury i tam zapłacić – gotówką lub kartą.

Chcę otrzymać zwrot pieniędzy, jak to zorganizować?

Napisz na adres: refund@vistula.edu.pl. Zapoznaj się także z treścią umowy, §4, streszczenie 8-16.

Jestem studentem, chcę opłacić kolejny semestr/rok.

Napisz na adres: kwestura@vistula.edu.pl ze swojego studenckiego konta pocztowego i poproś o fakturę. Wszystkie informacje o kolejnych płatnościach dostępne są w systemie USOS na koncie studenta.

Gdzie znajdę informację na temat sesji egzaminacyjnej?

Terminy sesji egzaminacyjnej podane są w organizacji roku akademickiego na: https://www.vistula.edu.pl/student/dziekanat/organizacja-roku-akademickiego. Każdy wykładowca ma obowiązek poinformować studenta o terminie egzaminu/zaliczenia.

Gdzie znajdę plan zajęć?

Plan zajęć znajduje się w USOSweb (Uniwersytecki System Obsługi Studiów). Link do USOSweb znajduje się na stronie www Uczelni, w zakładce Intranet. Każdy student po zalogowaniu się widzi swój indywidualny plan.

Jak mogę odebrać swoją legitymację?

Legitymacje studentów I semestru są do odbioru na recepcji Uczelni, pozostałe legitymacje należy odebrać w Dziekanacie.

Sprawdź pełne FAQ dotyczące naszych uczelni

Przejdź do FAQ

Pliki do pobrania

Regulamin Studiów Podyplomowych
Zarządzenie w sprawie zasad sporządzania i wydawania oraz opłat za wydanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, kopii świadectwa ukończenia studiów podyplomowych w tłumaczeniu na język angielski i ich duplikatów, dla studiów podyplomowych prowadzonych w AFiB Vistula

Inne kierunki, które mogą Cię zainteresować

Informatyka

Informatyka

Tryb

Stacjonarne (w tygodniu) Niestacjonarne (w weekendy)

Poziom

II stopnia, magisterskie (1.5-roczne)

Język wykładowy

polski, angielski

Lokalizacja

Warszawa

Cyberbezpieczeństwo dla informatyków

Cyberbezpieczeństwo dla informatyków

Tryb

Niestacjonarne (w weekendy)

Poziom

Studia podyplomowe (1-roczne)

Język wykładowy

polski

Lokalizacja

Warszawa

Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji

Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji

Tryb

Niestacjonarne (w weekendy)

Poziom

Studia podyplomowe (1-roczne)

Język wykładowy

polski

Lokalizacja

Warszawa

Full-Stack Data Science Program – draft

Full-Stack Data Science Program – draft

Tryb

Online

Poziom

Studia podyplomowe (1-roczne)

Język wykładowy

angielski

Lokalizacja

Warszawa

Tester oprogramowania

Tester oprogramowania

Tryb

Niestacjonarne (w weekendy)

Poziom

Studia podyplomowe (1-roczne)

Język wykładowy

polski

Lokalizacja

Warszawa

Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Grafika Zarządzanie MBA Women in Leadership Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodologia i metody badawcze w naukach społecznych Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Ekonomia Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Rzeczoznawstwo pojazdów, maszyn i urządzeń Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Cyberbezpieczeństwo dla informatyków Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Ekonomia online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +41

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.