UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Synkretyzm religijny. O chrześcijańskich źródłach szyizmu

Synkretyzm religijny. O chrześcijańskich źródłach szyizmu

Początek: wt., 24 mar 2020, 10:00

Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Nauk o Polityce Akademii Finansów i Biznesu Vistula zapraszają na seminarium naukowe „Synkretyzm religijny. O chrześcijańskich źródłach szyizmu”. Wydarzenie odbędzie się 24 marca 2020 r. o godz. 10:00, w sali 21. Wykład wygłosi i dyskusję poprowadzi Anar Ibrahimov, wykładowca AFiB Vistula.

Synkretyzm religijny jest łączeniem ze sobą różnych tradycji religijnych wielu narodów i wyznań, powodujące zderzenia odmiennych poglądów, a także ich przemieszanie. Jest ogólnym fenomenem kulturowym, który przejawia się w połączeniu różnych pozycji doktrynalnych i kultowych o różnych tradycjach religijnych, determinując tym samym podstawowe elementy i dogmaty przekonań religijnych.

Historycznie synkretyzm religijny był szeroko rozpowszechniony w religiach hellenistycznych oraz w państwie Inków, kiedy włączanie bogów podbitych ziem do ich własnego kultu religijnego było wspierane na poziomie polityki państwa. We wczesnym średniowieczu rozpowszechnił się manicheizm, który następnie wpłynął na różnego rodzaju średniowieczne herezje synkretyczne powstałe w większości w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu, zarówno w obrębie islamu, jak i chrześcijaństwa, zoroastryzmu i judaizmu. Wszystkie sekty i ugrupowania szyickie, zarówno umiarkowane, jaki i radykalne również należy odnieść do obszaru synkretyzmu religijnego, gdyż stanowią one mieszaninę (syntezę) wielu różnych dogmatów i praktyk religijnych, a czasem nawet filozoficznych.

Wykład Anara Ibrahimova będzie poświęcony zbadaniu i omówieniu tych najważniejszych dogmatów i praktyk, które wspólnie występują w szyizmie i chrześcijaństwie i które nie występują w islamie sunnickim czy charydżyzmie (w dwóch innych odłamach islamu). Wiele wskazuje na to, że zostały one zapożyczone przez szyizm bezpośrednio z chrześcijańskiej kultury religijnej w różnych okresach czasowych. Wśród tych wspólnych dogmatów i praktyk religijnych można wymienić, np. wiarę w 12 imamów (odpowiednik 12 apostołów w chrześcijaństwie) i ducha świętego, który w szyizmie wstępuje w trochę innej postaci niż w chrześcijaństwie, malowanie ikon, samobiczowanie podczas obchodów krwawego święta Aszura (odpowiednik chrześcijańskiej Krwawej Wielkanocy), istnienie duchownych i alemu (odpowiednik chrześcijańskiego krzyża), uświęcenie przez męczeństwo i ofiarę imama Husejna (odpowiednik uświęcenia przez ofiarę, śmierć Pana Jezusa na krzyżu).

Anar Ibrahimov jest absolwentem Uniwersytetu Słowiańskiego w Baku oraz Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest tuż przed obroną rozprawy doktorskiej pt. „Koncepcja „islamskiej drogi” rozwoju w ideologii politycznej Azerbejdżanu poradzieckiego”, którą przygotował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jego zainteresowania naukowe dotyczą socjologii polityki i religii, a w szczególności islamu politycznego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych

24 marca 2020 r., godz. 10:00, sala 21

Seminarium odbędzie się w języku polskim.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +45

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.