Synkretyzm religijny. O chrześcijańskich źródłach szyizmu
Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Nauk o Polityce Akademii Finansów i Biznesu Vistula zapraszają na seminarium naukowe „Synkretyzm religijny. O chrześcijańskich źródłach szyizmu”. Wydarzenie odbędzie się 24 marca 2020 r. o godz. 10:00, w sali 21. Wykład wygłosi i dyskusję poprowadzi Anar Ibrahimov, wykładowca AFiB Vistula.
Synkretyzm religijny jest łączeniem ze sobą różnych tradycji religijnych wielu narodów i wyznań, powodujące zderzenia odmiennych poglądów, a także ich przemieszanie. Jest ogólnym fenomenem kulturowym, który przejawia się w połączeniu różnych pozycji doktrynalnych i kultowych o różnych tradycjach religijnych, determinując tym samym podstawowe elementy i dogmaty przekonań religijnych.
Historycznie synkretyzm religijny był szeroko rozpowszechniony w religiach hellenistycznych oraz w państwie Inków, kiedy włączanie bogów podbitych ziem do ich własnego kultu religijnego było wspierane na poziomie polityki państwa. We wczesnym średniowieczu rozpowszechnił się manicheizm, który następnie wpłynął na różnego rodzaju średniowieczne herezje synkretyczne powstałe w większości w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu, zarówno w obrębie islamu, jak i chrześcijaństwa, zoroastryzmu i judaizmu. Wszystkie sekty i ugrupowania szyickie, zarówno umiarkowane, jaki i radykalne również należy odnieść do obszaru synkretyzmu religijnego, gdyż stanowią one mieszaninę (syntezę) wielu różnych dogmatów i praktyk religijnych, a czasem nawet filozoficznych.
Wykład Anara Ibrahimova będzie poświęcony zbadaniu i omówieniu tych najważniejszych dogmatów i praktyk, które wspólnie występują w szyizmie i chrześcijaństwie i które nie występują w islamie sunnickim czy charydżyzmie (w dwóch innych odłamach islamu). Wiele wskazuje na to, że zostały one zapożyczone przez szyizm bezpośrednio z chrześcijańskiej kultury religijnej w różnych okresach czasowych. Wśród tych wspólnych dogmatów i praktyk religijnych można wymienić, np. wiarę w 12 imamów (odpowiednik 12 apostołów w chrześcijaństwie) i ducha świętego, który w szyizmie wstępuje w trochę innej postaci niż w chrześcijaństwie, malowanie ikon, samobiczowanie podczas obchodów krwawego święta Aszura (odpowiednik chrześcijańskiej Krwawej Wielkanocy), istnienie duchownych i alemu (odpowiednik chrześcijańskiego krzyża), uświęcenie przez męczeństwo i ofiarę imama Husejna (odpowiednik uświęcenia przez ofiarę, śmierć Pana Jezusa na krzyżu).
Anar Ibrahimov jest absolwentem Uniwersytetu Słowiańskiego w Baku oraz Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest tuż przed obroną rozprawy doktorskiej pt. „Koncepcja „islamskiej drogi” rozwoju w ideologii politycznej Azerbejdżanu poradzieckiego”, którą przygotował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jego zainteresowania naukowe dotyczą socjologii polityki i religii, a w szczególności islamu politycznego.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych
24 marca 2020 r., godz. 10:00, sala 21
Seminarium odbędzie się w języku polskim.