UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Seminarium naukowe ISM

Seminarium naukowe ISM

Początek: wt., 19 mar 2019, 10:00

Wykład wygłosi dr Przemysław Piotr Damski. Jego wystąpienie będzie z jednej strony próbą scharakteryzowania czym są emocje i jaka jest ich rola w stosunkach międzynarodowych, a z drugiej prezentacją konkretnych problemów, istniejących teraz lub w przeszłości, w których emocje odgrywają istotną rolę.

W przypadku analizy stosunków międzynarodowych przyjęło się uważać, iż aktorzy, zarówno ci państwowi jak i nie-państwowi postępują racjonalnie lub przynajmniej kierują się własnym interesem. Koncept ten jest jednym z fundamentów teorii realistycznej oraz jej mutacji. Jego podłoże jest jednak głębsze. Inne teorie, choć kładły większy nacisk na jednostkę lub społeczeństwo, często zdawały się podążać w podobnym kierunku.

Dopiero od niedawna nauka o stosunkach międzynarodowych baczniej przygląda się czynnikom nieobiektywnym wpływającym na proces decyzyjny. Źródeł tego „emotional turn” (zwrotu emocjonalnego) należy upatrywać w ogólnym trendzie, występującym w naukach społecznych i humanistycznych. Wkroczenie do niej psychologii i psychoanalizy w latach 80. XX w. stanowiło przyczynek do badań nad czynnikami bardziej ulotnymi, aniżeli zakorzenione w jednostkach i zbiorowościach traumy, doświadczenia etc. Postępująca, przynajmniej od czasu ataku na World Trade Center, radykalizacja życia społecznego i politycznego, a także nowa fala populizmu, przetaczająca się przez świat zachodni stanowiły dodatkowy impuls dla badaczy.

Serdecznie zapraszamy

19 marca 2019 r. o godz. 10:00, sala 21 

Przemysław Piotr Damski – dr nauk humanistycznych, specjalista w zakresie historii stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych; absolwent Uniwersytetu Łódzkiego; autor monografii „Najbliższe narody. Stosunki brytyjsko-amerykańskie w dobie prezydentury Theodore’a Roosevelta (1901-1909)” oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Wielokrotnie prowadził badania zagranicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii; dwukrotny stypendysta Roosevelt Institute for American Studies w Holandii.

Obecnie zajmuje się badaniem roli emocji i uprzedzeń w stosunkach międzynarodowych. Owocem tego są dwa projekty, które realizuje. Pierwszy to „Wielka wojna i wielkie zbliżenie. Stosunki brytyjsko-amerykańskie w czasie I wojny światowej (1914-1918)” a drugi to realizowany we współpracy z dr Justyną Olędzką „Przywództwo w stosunkach międzynarodowych”.

Najnowsze publikacje:

Damski P.P., Doktryny izolacji. Amerykańska i brytyjska polityka odosobnienia przed I wojną światową, [w:] Politycy, dyplomaci i żołnierze. Studia i szkice z dziejów stosunków międzynarodowych w XX i XXI wieku ofiarowane Profesorowi Andrzejowi Maciejowi Brzezińskiemu w 70. rocznicę urodzin, red. R.P. Żurawski vel Grajewski, D. Jeziorny, i S.M. Nowinowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2017, s. 31–52.

Damski P.P. Izolacjonizm i nieinterwencja w tradycji dyplomacji Stanów Zjednoczonych, „Sprawy Międzynarodowe” 2018 nr 3 (w druku).

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +45

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.