„Puch i moc: miłość, praca, rodzina, czyli społeczne role kobiet”
Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie na Roztoczu skupia swoje działania na edukacji kulturalnej i wychowaniu poprzez sztukę, kształtowaniu umiejętności aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz integracji społeczności lokalnej. W tę ważną misję wpisuje się Seminarium Filmowe, którego II edycja odbędzie się w połowie września pod hasłem „Puch i moc: miłość, praca, rodzina, czyli społeczne role kobiet”. Uczelnia Vistula jest partnerem wydarzenia, starając się, by jej aktywność odpowiadała na współczesne wyzwania i potrzeby społeczne również na poziomie lokalnym.
W trakcie seminarium zaprezentowane zostaną filmy pokazujące role, jakie pełnią kobiety. Punktami odniesienia staną się tu takie ich wcielenia, jak kobieta pracująca, kobieta matka, kobieta twórczyni, kobieta ofiara, ale też kobieta nieheteronormatywna. „Chirurgiczne” rozdzielenie tych ról i pokazanie tego w filmach jest niemożliwe, wielekroć bowiem występują one równocześnie. Organizatorzy seminarium podkreślają, że dotyczący tej tematyki dorobek kinematografii jest znaczący, stąd dokonanie wyboru prezentowanych filmów nigdy nie zadowoli wszystkich. Skupili się więc na obrazach powstałych w epoce powojennej, które łączą osobowość reżyserów i niezapomniane kreacje aktorskie.
Na kanwie zaprezentowanych filmów będzie miała miejsce dyskusja z udziałem znawców, w tym aktorów, filmowców, dziennikarzy i naukowców.
W programie:
- „Bez miłości”, reż. Barbara Sas,
- „Papusza”, reż. Joanna Kos-Krauze,
- „Rysopis znaleziony po latach. Wojciech Jerzy Hass”, reż. Sławomir Rogowski,Stanisław Zawiśliński,
- „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, reż. Maria Sadowska,
- „Przez dotyk”, reż. Magdalena Łazarkiewicz.
Gościem specjalnym II Seminarium Filmowego w Szczebrzeszynie będzie reżyserka Joanna Kos-Krauze i aktor Zbigniew Waleryś.
Więcej informacji: http://mdk.szczebrzeszyn.pl/asp/ii-seminarium-filmowe-w-szczebrzeszynie,2,artykul,1,1580
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.