UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Nowe technologie militarne wielkich mocarstw. Porównanie potencjałów militarnych USA, Rosji i Chin

Nowe technologie militarne wielkich mocarstw. Porównanie potencjałów militarnych USA, Rosji i Chin

Początek: wt., 28 sty 2020, 10:00

Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Badań w dyscyplinie nauki o polityce i administracji Akademii Finansów i Biznesu Vistula zapraszają na seminarium naukowe „Nowe technologie militarne wielkich mocarstw. Porównanie potencjałów militarnych USA, Rosji i Chin”, które odbędzie się 28 stycznia 2020 r. o godz. 10:00, w sali 21. 

Wykład wygłosi i dyskusję poprowadzi płk dr Eugeniusz Januła – analityk i ekspert ds. militarnych, publicysta, poseł na Sejm II kadencji, autor i współautor ok. 20 książek o tematyce militarno-politologicznej i historycznej oraz ok. 800 artykułów; były wiceprezes Federacji Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP, wiceprezydent Legal Committee CIOR-NATO oraz członek podkomitetu strategicznego CIOR-NATO.

Płk dr Eugeniusz Januła zwraca uwagę, że wielkie mocarstwa od lat pracują nad nowymi systemami broni. W nowych technologiach militarnych nie uwidacznia się jednak znacząca przewaga jednej ze stron. Słynne „Gwiezdne Wojny” Ronalda Regana, czyli 24 nowatorskie w zapowiedziach technologie, w większości nie rozwinęły się. Aktualnie trwają prace tylko nad trzema, a zastosowanie operacyjne uzyskano wyłącznie w aspekcie impulsu elektromagnetycznego.

Rosja rozbudowuje klasyczne systemy broni, uzyskując coraz to nowe typy i mutacje rakiet SARMAT. Dysponuje także najskuteczniejszym w skali świata systemem antyrakietowo-przeciwlotniczym S-400. Prawdopodobnie przystąpiła także do seryjnej produkcji jeszcze nowszego systemu S-500. Wprowadziła również nowe okręty podwodne, nosiciele klasy BOREJ oraz uniwersalne JASIEN. W silosach po pociskach WOJEWODA/SZATAN rozpoczęto prawdopodobnie instalację pocisków nowej generacji, SARMAT.

Stany Zjednoczone zainstalowały z kolei działo elektromagnetyczne na jednym z niszczycieli klasy ZUMWALT. To duży krok w kierunku systemów nowej generacji. USA nie rozbudowują jednak systemu rakiet – ani na wyrzutniach lądowych ani na okrętach podwodnych. Ruszyła natomiast budowa dwóch kolejnych lotniskowców, większych od poprzednich, dostosowanych parametrami do nowej ścieżki Kanału Panamskiego.

Chiny natomiast, podobnie jak Indie, nadal kupują sporo broni od Rosji. Pracują też intensywnie nad swoimi konstrukcjami. Są to rakiety, niewidzialne samoloty oraz typowe bronie klasyczne. Czy rysuje się więc realny sojusz chińsko-rosyjski? Na razie to tylko daleko idąca współpraca.

Seminarium odbędzie się w języku polskim.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych

28 stycznia 2020 r. o godz. 10:00, w sali 21.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +44

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.