DNI OTWARTE ONLINE - 30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Kim jest człowiek?

Kim jest człowiek?

Kondycja współczesności, kierunki rozwoju świata, wyzwania i zagrożenia stojące przed ludźmi oraz idee, które kształtują naszą rzeczywistość – to tematy, nad którymi pochylą się uczestnicy Festiwalu Nowe Oświecenie. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 21-28 października organizuje Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy’. Partnerem Festiwalu jest Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

W programie wydarzenia są wykłady, dyskusje, warsztaty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty i wystawy. Z jednej strony festiwal nawiązuje do osiągnięć Oświecenia, na których ufundowana jest nowoczesna rzeczywistość. Z drugiej zaś strony jest zorientowany na przyszłość i akcentuje konieczność obrony osiągnięć doby racjonalizmu. 

W tegorocznej odsłonie Festiwalu Nowe Oświecenie wezmą udział eksperci z różnych dziedzin, którzy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak ludzie mają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zorientowali się przecież, że nie są panami świata. Coraz częściej uświadamiają sobie, że jeśli mają przetrwać, muszą dopuścić do głosu nie tylko zwierzęta i rośliny, ale też maszyny, które przestają być elementami sfery utylitarnej i stają się wchodzącymi w interakcję z nami aktorami.   

Festiwal Nowe Oświecenie to szereg pasjonujących spotkań z wybitnymi artystami i naukowcami, wydarzeń muzycznych i plastycznych, okazja do integracji międzypokoleniowej. Wśród gości są m.in.: Andrzej Turski, Adam Michnik, Adam Rotfeld i ks. Wojciech Lemański. W panelu pt. Tu i teraz, a co później? Nieznośne wyzwania homo sapiens w epoce antropocenu wezmą udział eksperci Akademii Finansów i Biznesu Vistula:

  • dr hab. prof. uczelniany Wawrzyniec Konarski – prowadzący – Bogactwa naturalne jako instrumenty politycznej supremacji homo sapiens;
  • dr Zdzisław Rapacki – Konieczność przemian w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego;
  • gen. Marek Dukaczewski – Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia;
  • dr hab. prof. uczelniana Agata Włodkowska – Kobiety i ich prawa;
  • dr hab. prof. uczelniana Elżbieta Jędrych – Obecne zarządzanie kapitałem i pracą alias koniec świata pracy, jaki znamy.

Epoka, w której funkcjonuje nasz gatunek – określana jako antropocen – stanowi dla nas ostrzeżenie przed jej następstwami – mówi dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor AFiB Vistula.                 – Jesteśmy uwikłani w niemal hołdownicze nastawienie wobec hiper-postępu, uzależniając się od właściwych mu wynalazków i wierząc, że zawsze poradzimy sobie z zagrożeniami. Nic bardziej mylnego, jeśli przywołać prognozy Stanisława Lema, Umberto Eco czy Stephena Hawkinga – podkreśla profesor Konarski. Wyjaśnia, że podczas panelu jego uczestnicy odniosą się do kilku stojących przed nami wyzwań, łączących się zarówno z wynalazkami, w istocie nieprzewidywalnymi pod kątem ich skutków, jak i ze statusem wybranych grup ludzi. Epoka zwana antropocenem jest tu wspólnym mianownikiem debaty.

Serdecznie zapraszamy!

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

Ul. Indiry Ghandi 9, Warszawa

Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.