UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / IRA – fenomen organizacji paramilitarnej

IRA – fenomen organizacji paramilitarnej

map
Początek: wt., 29 paź 2019, 10:00

Instytut Stosunków Międzynarodowych wraz z Instytutem Badań w dyscyplinie Nauk o Polityce i Administracji zaprasza 29 października na pierwsze w tym roku akademickim seminarium naukowe. Jego temat to: IRA – fenomen organizacji paramilitarnej. Wykład wygłosi profesor Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Wystąpienie będzie zapowiedzią jego nowej książki.

Nazwa Irlandzka Armia Republikańska (Irish Republican Army, IRA) występuje w światowym obiegu informacyjnym z różnym natężeniem od sierpnia 1919 roku. To właśnie wtedy zaczęto tak określać zaprzysiężone grupy zbrojne walczące w wojnie Irlandczyków o niepodległość, najpierw z brytyjskimi siłami policyjnymi, a następnie z regularnym wojskiem.

Okrągła, setna rocznica zaistnienia nazwy stworzyła naturalną, atrakcyjną poznawczo i analitycznie kanwę do przypomnienia tej organizacji.

Profesor Wawrzyniec Konarski podkreśla, że z perspektywy doświadczeń tamtego stulecia IRA można określić jako strukturę zbrojną o charakterze partyzanckim, praktycznie pierwszą tego typu w Europie XX wieku.

Dla znaczącej liczby naukowców, dziennikarzy, a zwłaszcza polityków brytyjskich, ale i irlandzkich IRA, od chwili pojawienia się, uchodzi jednak za organizację terrorystyczną. W opinii profesora Konarskiego abstrahują oni od indywidualnej motywacji uzbrojonych republikanów, a przede wszystkim ignorują kontekst polityczno-prawny aktów przemocy.

Kierując się prawem badacza, profesor Konarski przedstawi w swoim wykładzie własny pogląd w tej kwestii. Uważa on, że o dopuszczalności działań nie tyle terrorystycznych, ile partyzanckich alias narodowowyzwoleńczych można mówić wówczas, gdy opresyjne państwo stosuje przemoc niezależnie od istnienia prawnie zagwarantowanych, demokratycznie wyrażonych i prawidłowo funkcjonujących mechanizmów służących regulowaniu kwestii spornych. Jeżeli natomiast rosnące ustępstwa ze strony państwa uważanego za okupanta nie kończą bądź nie wpływają na zmniejszenie aktów przemocy ze strony przeciwników tego państwa, co niweczy szanse osiągnięcia rozwiązań koncyliacyjnych, wówczas rzeczone akty mają znamiona eskalujących konflikt działań terrorystycznych, nie zaś nazywanych partyzanckimi.

Profesor Konarski podkreśla, że terroryzm polityczny o skutkach głównie zbrodniczych jest z punktu widzenia interesów zbiorowości walczącej o zmianę swojego status quo politycznie kontrproduktywny. Pod względem wizerunkowym widać go było niejednokrotnie w działaniach zbrojnych IRA, w tym jej organizacyjnych mutacji, ale też nie ma on charakteru wyłącznego. Wszystko bowiem ma swój czas i kontekst.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych
29 października 2019 r, godz. 10:00, sala 21

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +44

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.