UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Debata „Przywództwo kobiet”. Po pierwsze równość.

Debata „Przywództwo kobiet”. Po pierwsze równość.

Na ile dobra i efektywna jest feministyczna polityka zagraniczna? Czy jest ona możliwa w Polsce?

O roli kobiet w polityce, biznesie i mediach dyskutowali uczestnicy debaty „Kobiece przywództwo lekiem
na całe zło?”. Wydarzenie zorganizował Instytut badań w dyscyplinie Nauki o Polityce i Administracji
oraz kierunek Stosunki Międzynarodowe we współpracy z LEADERIS Institute. Dyskusję moderowała dr
hab. Agata Włodkowska, profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula
.

Feministyczna polityka to nie jest wojna płci, lecz wyrównywanie szans – mówiła Joanna Burnos, wykładowczyni AFiB Vistula i prezeska LEADERIS Institute. To jest budowanie większego dobrobytu nas wszystkich.

Nie ma jednak efektywnej feministycznej polityki zagranicznej, bez feministycznej polityki wewnętrznej – przekonywał Marcin Antosiewicz, dziennikarz i wykładowca AFiB Vistula. – Nie chodzi o to, żeby kobietom czy grupom wykluczonym dawać coś więcej, ale żeby im nie utrudniać życia i rozwoju. Zwrócił przy tym uwagę, że przez wieki kobiety były dyskryminowane i przypomniał, że choć Uniwersytet Jagielloński powstał w XIV wieku, jego bramy otworzono przed kobietami dopiero w 1894 r., a Maria Skłodowska Curie wyjechała do Francji, bo do 1915 r. kobiety nie mogły studiować na Uniwersytecie Warszawskim.

Dziś kobiety studiują, odgrywają ważne role w życiu społeczno-politycznym i gospodarczym, ale w dalszym ciągu wykorzystanie w pełni ich potencjału jest ograniczone. – Kobiety są marginalizowane – podkreśliła Dorota N. Haller, dyrektorka Marketingu Huawei.

Ten stan rzeczy mają zmienić kwoty i parytety, które wprowadza Unia Europejska. Budzą one jednak mieszane opinie. Jak powiedziała Joanna Burnos, nie powinny być one celem, ale środkiem do osiągnięcia równości między kobietami i mężczyznami.

W czasie debaty zwrócono uwagę na niewielką liczbę komentatorek w mediach. Agnieszka Filipiak, wicenaczelna Forbes Women przyznała, że problem wynika ze specyfiki funkcjonowania mediów i ograniczonych starań. Zdaniem Marcina Antosiewicza powodem jest także brak pewności siebie u kobiet i ich niechęć do podejmowania ryzyka.

Jak więc sprawić, aby głos kobiet był bardziej słyszalny? Podczas dyskusji padły zgodne glosy, że potrzebna jest edukacja, wzajemne wsparcie, ale także wsparcie mężczyzn. Nie chodzi o to, żeby dawać kobietom coś więcej, ale żeby miały takie same możliwości – podkreślił Marcin Antosiewicz.

Dobrym przykładem mogą być działania niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock i minister rozwoju Svenji Schulze, które zapowiedziały, że niemiecka polityka zagraniczna i rozwoju będzie w przyszłości bardziej zorientowana na feministyczne kryteria, aby zwiększyć równouprawnienie na całym świecie.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Logistyka Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac MBA Women in Leadership Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Metodologia i metody badawcze w naukach społecznych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Rzeczoznawstwo pojazdów, maszyn i urządzeń Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Cyberbezpieczeństwo dla informatyków Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +43

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.