dr Zygmunt Janiec
dr Zygmunt Janiec
e-mail: z.janiec@vistula.edu.pl
Wydział: Biznesu i Stosunków Międzynarodowych
KKierunki studiów: Ekonomia/Zarządzanie
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował nauki polityczne i zarządzanie. Rok po ukończeniu studiów doskonalił język angielski w Central School of English w Londynie (rok akademicki 1974/75). W 1994 r. uczestniczył w prestiżowych szkoleniach młodych przedsiębiorców i polityków z Europy Centralnej w Wielkiej Brytanii, Republiki Federalnej Niemiec i Belgii (w Parlamencie Westminsterskim, organach Unii Europejskiej, dowództwie wojsk NATO w Europie). Ukończył szkolenie dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa.
W długoletniej karierze zawodowej łączył pracę naukowo-dydaktyczną z działalnością gospodarczą. Pracował na Uniwersytecie Warszawskim (asystent stażysta), SGGW (asystent i adiunkt) i w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (adiunkt). Przez wiele lat był prezesem Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej PLON w Warszawie (1985-1995). W Sejmie RP zajmował się ustawodawstwem gospodarczym i organizacją kontaktów międzynarodowych parlamentarzystów. Dwukrotnie reprezentował polskie interesy gospodarcze za granicą. Kierował Biurem Radcy Handlowego w Kuwejcie (kompetencje terytorialne- Kuwejt, Arabia Saudyjska, Oman i Bahrajn) i Wydziałem Ekonomiczno- Handlowym Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles. W latach 2000-2003 był dyrektorem generalnym Izby Inwestorów Zagranicznych w Polsce. Przed wyjazdem do pracy w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles był członkiem Rady Nadzorczej Zespołu Uzdrowisk Krakowskich.
Aktywnie wspierał starania o uzyskanie przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej (udział w konferencjach międzynarodowych, w spotkaniach dyskusyjnych z wysokimi urzędnikami Unii Europejskiej i europarlamentarzystami, wypowiedzi dla mediów). Był członkiem Narodowej Rady Integracji Europejskiej do spraw Środowisk Gospodarczych.
Dwukrotnie otrzymał nagrodę pierwszego stopnia rektorów SGGW i SGH. Prowadził wykłady w Słowenii, Turcji, Szwecji i Holandii.
Zainteresowania badawcze:
- System regulacyjny gospodarki światowej.
- Globalizacja i regionalizacja gospodarki światowej.
- Integracja europejska.
- Promocja międzynarodowa.
- Międzynarodowe prawo gospodarcze.
- Gospodarka USA i państw arabskich.
- Stosunki gospodarcze europejsko-azjatyckie.