Pytania i odpowiedzi
Potrzebujesz pomocy? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Biblioteka
Jak się zapisać do biblioteki?
Aby zapisać się do biblioteki należy wypełnić deklarację dostępną w bibliotece, uiścić jednorazową opłatę (jej wysokość określa Zarządzenie Dyrektora Biblioteki), oraz przedstawić ważną legitymację studencką. Dane, znajdujące się w deklaracji przystąpienia, są weryfikowane na podstawie ważnej legitymacji studenckiej i paszportu/dowodu. Niemożliwe jest zapisanie jedynie na podstawie legitymacji studenckiej lub dowodu osobistego.
Ile książek można wypożyczyć?
Czytelnik może mieć maksymalnie cztery wypożyczone publikacje.
Czy mogę skserować bądź zeskanować fragmenty książki?
Zgodnie z obowiązującym prawem autorskim – na użytek własny Czytelnik ma możliwość zamówienia kserokopii bądź skanowania publikacji bibliotecznych.
Czy są publikacje polecane przez wykładowców i w jakiej formie tj. papierowej i/lub elektronicznej?
Biblioteka gromadzi tytuły znajdujące się w sylabusach przedmiotów wykładanych na Uczelni w formie papierowej. Naszą szczególną troską jest pozyskiwanie tak literatury podstawowej jak i uzupełniającej. Literatura w formie elektronicznej jest dostępna w subskrybowanych bazach pełnotekstowych.
Jakie bazy pełnotekstowe oferujemy i jak się do nich zalogować poza kampusem uczelni?
Na terenie Uczelni wszystkie oferowane przez bibliotekę bazy pełnotekstowe są dostępne bez potrzeby logowania się do nich. Poza murami Uczelni są dostępne: Ibuk Libra (książki w j. polskim), Ebrary (książki w j. angielskim) oraz ProQuest (czasopisma głównie w j. angielskim). Aby uzyskać dane do logowania, napisz na adres: biblioteka@vistula.edu.pl.
Jak skorzystać z katalogu książek papierowych i wypełnić rewers dla bibliotekarza?
Korzystanie z katalogu książek papierowych jest intuicyjne i jest szeroko omawiane podczas szkolenia bibliotecznego. Katalog jest dostępny na stronie Uczelni: https://www.vistula.edu.pl/student/biblioteka. Rewers biblioteczny musi zawierać nazwisko autora i tytuł książki oraz sygnatury egzemplarzy dostępnych do wypożyczania.
Co jest do wypożyczenia, a co jest dostępne tylko w czytelni?
Księgozbiór biblioteki jest podzielony na część przeznaczoną do wypożyczenia oraz część dostępną na miejscu w czytelni. Pozycje przygotowane do korzystania na miejscu są specjalnie oznaczone w katalogu.
Co to jest szkolenie biblioteczne?
Szkolenie biblioteczne to przekazanie podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania biblioteki naukowej Grupy Uczelni Vistula. Zapoznanie się z przygotowanymi materiałami na platformie Platon jest wstępem do zdania egzaminu i uzyskania zaliczenia szkolenia.