Wyzwania wzrostu polskiej gospodarki. Ogólnopolska konferencja naukowa z okazji jubileuszu 30-lecia AFiB Vistula
Odbywająca się w ostatnich latach przebudowa polskiej gospodarki, stosunków społeczno-politycznych i instytucji państwa, niesie za sobą dobre i złe skutki. Jakie błędy zostały popełnione, czy można było ich uniknąć i osiągnąć więcej – to tematy przewodnie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wyzwania wzrostu polskiej gospodarki”. Wydarzenie odbędzie się jesienią w ramach obchodów 30-lecia Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Organizatorem jest Instytut Badań w dyscyplinie Ekonomia i Finanse.
Dzięki zmianom struktury społecznej w Polsce, postępom urynkowienia gospodarki i jej otwarciu na świat oraz dołączeniu do Unii Europejskiej, doszło w Polsce w ostatnich dwóch dekadach do przyśpieszenia wzrostu gospodarczego, istotnego przezwyciężenia zapóźnienia cywilizacyjnego i znaczącego podniesienia dobrobytu społecznego. Odbyło się to jednak przy stosunkowo dużych kosztach i napięciach.
W ostatnich latach obserwujemy istotne zmiany w polityce społeczno-gospodarczej, skutkujące m.in. pogorszeniem stanu praworządności i demokracji oraz zaostrzeniem stosunków z Unią Europejską. Zmiany te niosą za sobą rozmaite skutki dla gospodarki – pozytywne, jak niskie bezrobocie, zmniejszenie skali ubóstwa i ograniczenie nierówności dochodowych oraz negatywne, jak zahamowanie procesów inwestowania i napływu funduszy unijnych, pogorszenie sytuacji finansów publicznych i znaczny wzrost inflacji.
Powstaje więc pytanie, czy przy okazji prób przebudowy gospodarki, stosunków społeczno-politycznych i instytucji państwa, nie są popełniane znaczące błędy rzutujące na stabilność́ społeczno-polityczną, polaryzację społeczeństwa i tym samym możliwości przyszłego rozwoju. Czy gdyby nie te błędy, można by osiągnąć́ więcej?
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wyzwania wzrostu polskiej gospodarki” będzie mieć interdyscyplinarny charakter dzięki współpracy z Instytutem Badań w dyscyplinie Nauki o Polityce i Administracji oraz Instytutem Badań w dyscyplinie Nauki o Zarządzaniu i Jakości. Wydarzenie umożliwi wymianę̨ poglądów przedstawicielom nauk społecznych z całego kraju. Celem jest pokazanie perspektywy dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i porównanie jej sytuacji z innymi krajami.
O szczegółach dotyczących konferencji będziemy informować w późniejszym terminie.