UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Czy UE będzie skuteczna na globalnej szachownicy

Czy UE będzie skuteczna na globalnej szachownicy

6 października br. odbyło się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula seminarium naukowe poświęcone Przyszłości Europy.

Kryzys migracyjny jest w ostatnim czasie jednym z wielu, jakie trapią Unię Europejską. Całe sąsiedztwo UE, zarówno na południu, jak i na wschodzie, jest wielką sferą niestabilności. Dodatkowo w Unii w siłę rosną partie eurosceptyczne, Grecja może wypaść poza strefę euro (GREXIT), a Wielka Brytania w ogóle zrezygnować z członkostwa we Wspólnocie (BREXIT).

Jaka jest przyszłość projektu integracyjnego, który wciąż jest najbardziej zaawansowaną formułą współpracy państw na całym świecie? Czy w obliczu nowych potęg Unia będzie mogła być skuteczna na globalnej szachownicy?

Tak! – zapewniał nieco zaskoczonych słuchaczy Profesor Andrew Moravcsik, profesor i dyrektor programu Unii Europejskiej na Uniwersytecie Princeton, czołowy przedstawicieli teorii liberalizmu w nauce o stosunkach międzynarodowych i jedna z najważniejszych postaci na świecie w dziedzinie europeistyki. – Unia jest dojrzałym, stabilnym bytem politycznym. Często powtarzana w Europie „bicycle theory”, w myśl której z Unią Europejską jest jak z jazdą na rowerze: kto zwalnia, ten się wywraca, jest nieuzasadniona. Wyzwania, przed którymi stanęła Unia nie mogą przesłonić faktu, że pomyślnie przechodzi kolejne próby: trwający na świecie już ósmy rok kryzys finansowy nie wywołał w Europie protekcjonizmu państwowego; perspektywa dalszego rozszerzania wciąż jest magnesem dla unijnych sąsiadów – USA i Chiny niczego podobnego nie mają; polityka wobec Rosji, choćby wydawała się mało skuteczna, w porównaniu z środkami jakie są na nią przeznaczane, jednak jest efektywna.

Ten, kto na pierwszy plan wysuwa rozbieżności panujące w dzisiejszej Unii Europejskiej, zachowuje się tak, jakby wokół nas nadal trwała zimna wojna – ciągnął profesor Moravcsik. – Dziś nie chodzi już o pełną jedność, ale zdolność do zmobilizowania poparcia wystarczającej liczby członków – a to się udaje. Publiczne głoszenie słabości Unii, tylko pogarsza jej stosunki z wielkimi mocarstwami, a przecież siła Unii leży w jej pozycji politycznej, a nie formalnej strukturze. Z wyzwaniami, które wywołuje raptownie narastająca fala migrantów można sobie radzić na szczeblu narodowym, to nie jest kryzys, który mógłby zaszkodzić Unii. W przeciwieństwie do niego, Unię mogą rozsadzić problemy związane z euro. Wspólna waluta nie ma niezbędnych podstaw technicznych ani politycznych, utrzymywanie jej za wszelką ceną może przynieść więcej szkody niż pożytku – dowodził Andrew Moravcsik. – W polityce, tak jak i w życiu, trzymanie się jednej strategii dlatego, że wiele już w nią zainwestowano, to błędne przekonanie.

Błyskotliwe, wygłoszone z lekkością i dowcipem wystąpienie profesora Moravcsika spotkało się z gromkimi brawami. Uzupełnił je wykład Paoli Subacchi, dyrektor ds. badań w Królewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie i ekspertki z zakresu ekonomii międzynarodowej. Opierając się na wielu szczegółowych danych liczbowych – a jest między innymi komentatorką „Financial Times” i konsultantką Economist Intelligence Unit – przedstawiła ona stan gospodarki europejskiej i dość krytycznie oceniła perspektywy jej rozwoju na tle gospodarki światowej zmuszając słuchaczy do intensywnego skupienia. Oba głosy ze swadą podsumował Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych (1993-95) oraz minister finansów (1992), wykładowca AFIB Vistula. Nasi goście – stwierdził – przedstawili niezwykle ważne dla przyszłości Europy zagadnienia, dostarczając materiał do wielu przemyśleń.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.