UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Uczelnie Vistula solidarne z Ukrainą

Uczelnie Vistula solidarne z Ukrainą

Uczelnie Vistula stoją przy Ukrainie. Prezes Grupy Uczelni Vistula napisał list do ukraińskiego ambasadora w Polsce, w którym zapewnił o naszej solidarności i wsparciu.

Solidarność Uczelni Vistula z walczącą o swoje prawa Ukrainą to nie tylko słowa, ale przede wszystkim działania, które podjęła nasza społeczność akademicka. Każdy nasz gest i każda inicjatywa wynikają z naszego przywiązania do uniwersalnych wartości – wolności, demokracji i praw człowieka. Jesteśmy całym sercem z Ukrainą. Staramy się pomóc Ukraińcom w miarę naszych możliwości.

1. Działania na rzecz uchodźców

Od początku wojny o Ukrainę Uczelnie Vistula starają się nieść pomoc ofiarom konfliktu. Z inicjatywy samorządu studenckiego ruszyła zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. W akcji wzięli udział studenci i wykładowcy. Włączyli się także mieszkańcy Ursynowa. Transporty z darami zostały wysłane do Lwowa, Żytomierza, Charkowa i Kijowa.

W ramach wsparcia dla ukraińskich uchodźców Akademia Finansów i Biznesu Vistula prowadzi darmowe kursy języka polskiego dla dorosłych i nastolatków. Powstało dotąd 5 grup, a lekcje odbywają się zdalnie. Kurs jest adresowany do osób, które nie znają języka polskiego i potrzebują zyskać podstawowe umiejętności, aby móc komunikować się w codziennych sytuacjach.

2. Inicjatywy na rzecz społeczności ukraińskiej

W Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula studiuje ok. 2 tysięcy Ukraińców. Rosyjska inwazja na ich kraj była dla nich zaskoczeniem. Zarówno oni jak i ich rodziny, znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Aby ich wspierać powstał Help Desk. To punkt, do którego mogą zgłaszać się z pytaniami, wątpliwościami i prośbami.

Wielu ukraińskich studentów zostało w ojczyźnie. Mają jednak szanse kontynuować studia, ponieważ nauczanie online zostało przedłużone do końca semestru letniego. Mogą też liczyć na indywidualne podejście, możliwość przedłużenia sesji, pomoc przy ukończeniu prac dyplomowych i obronach.

Ważnym elementem wsparcia dla studentów z Ukrainy jest też pomoc psychologiczna. W uczelni raz w tygodniu dyżuruje psycholog. Zorganizowano również webinar, w którego trakcie młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, jak radzić sobie z lękiem, stresem i ogólnym rozbiciem emocjonalnym.

Wszyscy studenci, którzy mają trudną sytuację finansową, mogą skorzystać z zapomogi oraz stypendiów socjalnych. Aktualnie trwają prace z partnerami biznesowym Uczelni Vistula nad utworzeniem funduszu stypendialnego dla ukraińskich studentów.

3. Edukacja i dzielenie się wiedzą o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej skutkach

Staramy się, aby nasza aktywność naukowa skupiała się na aktualnie zachodzących zjawiskach. Naukowcy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula natychmiast zareagowali na rosyjską agresję. Zaplanowane wcześniej seminarium na temat doświadczeń i przyszłości strefy euro zyskało nowy kontekst. Wojna w naszej części Europy każe na nowo przemyśleć, potrzebę przystąpienia Polski do strefy euro. I to właśnie wyzwanie znalazło się w centrum dyskusji.

W czasie, gdy bezpieczeństwo gospodarcze i polityczne nabierają kluczowego znaczenia, eksperci Vistuli są też bardzo aktywni na zewnątrz. Dzielą się swoją wiedzą i opiniami w wiodących ogólnopolskich mediach – TVN24, Polsat News, TOK FM, Puls Biznesu czy Rzeczpospolita. Prof. Witold Orłowski, prof. Agnieszka Legucka, dr Bartłomiej E. Nowak, dr Piotr Kościński, prof. Wawrzyniec Konarski czy prof. Sebastian Płóciennik komentują bieżącą sytuację i kreślą możliwe scenariusze na przyszłość.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.