UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Świat po pandemii. Zaufajcie nauce!

Świat po pandemii. Zaufajcie nauce!

wideokonferencja, vistula, uniwersytet, prelegenci

Wielu zadaje sobie pytanie, jaki będzie świat po pandemii. Będzie lepszy czy gorszy? Jak się w nim odnajdziemy jako jednostki oraz jako obywatele świata i poszczególnych państw? Kto za to wszystko zapłaci? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ sytuacja, z którą mamy do czynienia jest nowa i zaskakująca. Wykładowcy Akademii Finansów i Biznesu Vistula spróbowali jednak zmierzyć się z tym pytaniem podczas debaty online pt. Komu wierzyć ws. pandemii? Debata o świecie po Covid-19.

Sam temat jest ekscytujący, a wykładowcy Vistuli sformułowali wiele ciekawych uwag i opinii. Jedna jest szczególna – nie jesteśmy w stanie zapanować nad fake newsami, w dobie pandemii powinniśmy zaufać nauce.

Wg. profesora Witolda Orłowskiego, jeśli rządy nie popełnią błędów z czasów Wielkiego Kryzysu, nie będzie kataklizmu, choć gospodarka po Covid-19 może nie być już taka, jaką znamy. Na pewno będzie recesja, ale spadek PKB nie powinien być większy niż 5-10 proc.

Kryzys wpływa znacząco nie tylko na gospodarkę, ale także na systemy polityczne. W opinii dr. hab. Wawrzyńca Konarskiego, rektora AFiB Vistula, na świecie wzmacniają się tendencje autokratyczne. Obserwuje się powrót nacjonalizmów i populizmów. Może też nastąpić regres w globalizacji.

W układzie geopolitycznym pandemia wyostrzyła rywalizację między państwami. Wg dr hab. Agnieszki Leguckiej mamy do czynienia z nasileniem polityki dezinformacyjnej i propagandowej, którą prowadzą zwłaszcza Chiny, Rosja i USA.

Dziś nie da się jednak prognozować zmian w globalnym układzie sił, ale w ocenie Magdaleny Rybickiej w najbliższym czasie Chiny będą parły ostro do przodu. Pekin walczy nie tyle o rynki zbytu, co o tytuł naczelnego innowatora świata.

Jednocześnie wszyscy jesteśmy w trakcie bardzo głębokiej transformacji technologicznej. Rządzą nami algorytmy – podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Rybiński. Nasze dane zbierają dziś firmy i rządy. Dzięki temu, jeśli w przyszłości zdarzy się kolejna pandemia, nie będzie potrzebny totalny lockdown. Kwarantannie zostaną poddani tylko ci, co do których wystąpi największe prawdopodobieństwo, że mogą być zarażeni. To korzyść, którą daje nam sztuczna inteligencja. Z drugiej jednak strony niesie ona poważne zagrożenia – dla naszej wolności, demokracji i bezpieczeństwa.

Całą debatę możesz obejrzeć TU

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +44

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.