UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / „Świat na zakręcie: współpraca i rywalizacja przed i po pandemii” – seminarium naukowe online Instytutu Badań Azjatyckich

„Świat na zakręcie: współpraca i rywalizacja przed i po pandemii” – seminarium naukowe online Instytutu Badań Azjatyckich

two people shaking hands, icon of world
Początek: czw., 04 cze 2020, 17:00

Relacje pomiędzy rywalizacją i współpracą w warunkach świata, w którym zachodzą istotne procesy globalizacji, wpływ pandemii koronawirusa na kształt tych procesów oraz stale rosnąca rola Chin – to tematy seminarium naukowego Instytut Badań Azjatyckich Akademii Finansów i Biznesu Vistula „Świat na zakręcie: współpraca i rywalizacja przed i po pandemii”. Wydarzenie odbędzie się online 4 czerwca br. o godz. 17:00.

Słowo wstępne wygłosi i dyskusję poprowadzi dr hab. Wojciech Huebner, prof. AFiB Vistula, dyrektor Instytutu Badań Azjatyckich.

Kreśląc zamierzone kierunki debaty prof. W. Huebner zwraca uwagę na narastający pesymizm dominujący w 2019 roku. Trwała bowiem wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami. Niespokojnie było też na wielu innych frontach. Wielkie plany integracyjne w skali kontynentów pozostawały niedokończone lub tonęły w zawiłościach końcowych negocjacji. Tendencje protekcjonistyczne niszczyły wysiłek pokoleń na rzecz tworzenia warunków dla wolnego handlu. W wielu krajach, które wcześniej były lokomotywami światowego rozwoju, nastały tendencje stagnacyjne. Niepewność rosła też w związku z Brexitem, nowymi etapami ruchów migracyjnych z krajów biedniejszych do bogatszych oraz zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatycznych.

Jakby tych komplikacji i złożoności było mało, na przełomie 2019 i 2020 roku pojawiło się nieznane i niebezpieczne zjawisko. Szok wybuchu globalnej pandemii Covid-19 przykrył strukturalne problemy i bieżące obawy.

Koronawirus pojawił się najpierw w Chinach. Pomimo spowolnienia procesów globalizacji i częściowej zmiany ich charakteru, problem stał się niezwykle szybko problemem właśnie globalnym. Taki impuls – przenoszony wzajemną współzależnością współczesnej gospodarki globalnej – potrafi zmienić ścieżkę wzrostu gospodarek krajowych i całych regionów świata.

Czy ją akceptujemy, czy raczej nie – globalizacja postępuje i nie sposób jej zahamować. Jaki jednak wpływ będzie miała na te procesy obecna pandemia? Niezależnie od tego, Chiny coraz głośniej mówiły już od jakiegoś czasu o potrzebie„nowej” globalizacji i mają nowe aspiracje w tym względzie.

Czy Chiny mogą stać się – jak deklaruje wielu chińskich ekspertów – „nowym typem wschodzącego supermocarstwa” i otworzyć „nową erę”? Jakie będą losy Inicjatywy Pasa i Szlaku? Czy Pekin potrafi przekonać do swych racji dotychczasowych rywali? To niezwykle ekscytujące pytania, z którymi zmierzą się uczestnicy seminarium.

Prof.dr hab. GrzegorzW.Kołodko – ekonomista, polityk, były wicepremier i minister finansów, twórca programów społeczno-gospodarczych: Strategia dla Polski, Pakiet 2000 oraz Program Naprawy Finansów Rzeczpospolitej; autor książek i artykułów z dziedziny ekonomii i polityki gospodarczej, ekspert i konsultant międzynarodowych organizacji; członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, zagraniczny członek Rosyjskiej Akademii Nauk oraz członek Academia Europaea.

Dr Janusz Kaczurba – absolwent studiów podyplomowych na wydziałach ekonomii University of Chicago oraz University of California, Berkeley; wieloletni dyplomata, stały Przedstawiciel Polski w GATT (1982-86 oraz 1992-1996); ambasador Polski przy WTO (2002-2003); podsekretarz stanu ds. polityki handlowej w ministerstwach: Handlu Zagranicznego, Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Gospodarki (1986-1992; 1996-1999; 2001-2002); członek rządowego zespołu Negocjacji Członkostwa Polski w UE; członek zespołu doradców ekonomicznych Prezydenta RP (2000-2002); były doradca zarządów Krajowej Izby Gospodarczej oraz Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

Ambasador Krzysztof Szumski – wybitny dyplomata i ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej, zwłaszcza relacji pomiędzy Europa a Azją; były ambasador RP w Chińskiej Republice Ludowej, Republice Indonezji, Królestwie Tajlandii i na Filipinach; wieloletni dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ i Departamentu Konsularnego MSZ; dyrektor Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Sejmu w latach 2004 – 2005; autor licznych publikacji i uczestnik kluczowych międzynarodowych konferencji naukowych.

Dr hab. Wojciech Hübner, profesorAFiBVistula – absolwent studiów podoktoranckich na uniwersytecie Harvarda (USA); kierował projektem „SchwerpunktPolen” na Uniwersytecie w Mainz (Niemcy); wykładał gościnnie w USA; ekspert ONZ w krajach rozwijających się; pracował wielokrotnie na misjach w Afryce; kierował projektami UNIDO i UNDP w Azji Centralnej; w latach 2005-2007 kierował w Pekinie programem ONZ „The SilkRoadInitiative obejmującym Chiny i Azję Centralną; współzałożyciel międzynarodowej organizacji pozarządowej z siedzibą w Seulu „The SilkRoad Global Alliance”, które kontynuowało działalność rozpoczętą w ramach ONZ; były sekretarze generalny międzynarodowej organizacji pozarządowej „WorldCitizensOrganization”.

Zapraszamy serdecznie

4 czerwca 2020 r. o godz. 17:00.

Link do formularza rejestracyjnego: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=_iql6Khu90eydXg_cIe1-rCTfUJ0os5CpBSF0n4HYNlURERGVVBOVEhBS0tWOE5CSkgxUFhDOVRLUy4u 

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +45

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.