Strona główna / News / Stosunki polsko-amerykańskie po 89 r. Strategiczne partnerstwo czy klientelizm Polski wobec USA?

Początek: wt., 19 lis 2019, 10:00

Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Badań w dyscyplinie Nauk o Polityce i Administracji Akademii Finansów i Biznesu Vistula zapraszają na Seminarium Naukowe „Strategiczne partnerstwo czy klientelizm Polski wobec USA?”, które odbędzie się 19 listopada 2019 r. Naszym gościem będzie

prof. dr hab. Ryszard Zięba z Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosi wykład i poprowadzi dyskusję na temat współpracy politycznej między Polską a Stanami Zjednoczonymi po 1989 r.

Celem tej współpracy jest związanie interesów bezpieczeństwa Polski i USA poprzez ustanowienie stosunków sojuszniczych, wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie, w tym w Polsce i innych krajach wschodniej flanki NATO. Dążąc do strategicznego partnerstwa Polska uzależniła jednak swoje bezpieczeństwo od sojusznika amerykańskiego popadając w zależność klientelistyczną.

Plan wykładu

1. Zbieżność interesów transformującej się Polski i USA po zakończeniu zimniej wojny.
  2. Zabiegi Polski o przystąpienie do NATO.
  3. Dopasowywanie się Polski do standardów NATO i interesów USA po przystąpieniu do Sojuszu; strategia bandwagoning.
  4. Wzmacnianie obecności USA w Europie.
  5. Militaryzacja i klientelizm polskiej polityki bezpieczeństwa.

Prof. dr hab. Ryszard Zięba wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują bezpieczeństwo międzynarodowe, politykę zagraniczną i bezpieczeństwo Polski oraz państw Europy Środkowej i Wschodniej, politykę bezpieczeństwa wielkich mocarstw oraz Unii Europejskiej, a także teorie bezpieczeństwa, polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych.

Prof. dr hab. Ryszard Zięba odbył staże zagraniczne m.in. na George Washington University w Waszyngtonie i w Instytucie Studiów Bezpieczeństwa Unii Zachodnioeuropejskiej w Paryżu. Otrzymał prestiżowy grant Komisji Europejskiej – Jean Monnet Chair. Był członkiem Steering Committee of the Standing Group on International Relations w European Consortium for Political Research, koordynatorem ds. Polski w Central and East European International Studies Association, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, członkiem Komitetu Narodowego do spraw Współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Nauk Politycznych (IPSA) przy Wydziale I – Nauk Społecznych PAN oraz członkiem Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego powołanej przez Prezydenta RP. Obecnie jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz członkiem kilku kapituł nagród naukowych i rad programowych periodyków.

Prof. Zięba jest autorem łącznie około 400 publikacji, recenzji i ekspertyz. Ostatnio opublikował następujące książki: Poland’s Foreign and Security Policy: Problems of Compatibility with the Changing International Order (Springer, Cham 2020); Bezpieczeństwo międzynarodowe w XXI wieku (praca zbiorowa, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2018); The Euro-Atlantic Security System in the 21st Century: From Cooperation to Crisis (Springer, Cham 2018) oraz artykuł „The 20th Anniversary of Poland’s Accession to NATO”, [w:] Daniel S. Hamilton, Kristina Spohr, (Eds.), Open Door: NATO and Euro-Atlantic Security After the Cold War, Washington DC: Paul H. Nitze School of Advanced International Studies Johns Hopkins University 2019, ss. 197-214.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych

19 listopada 2019, godz. 10:00, Sala Senatu nr 21

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Bezpieczeństwo wewnętrzne Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +48