Spotkanie z prof. dr hab. Danutą Hübner
Integracja europejska, jako idea i jako praktyka, przechodziła wiele faz w swojej historii. U jej źródeł leżało pragnienie takich ludzi jak Jean Monnet i Rober Schuman, aby Europa nigdy nie zaznała już wojny. Wprowadzano mechanizmy współpracy, które miały zapobiegać konfliktom. Więcej o integracji, dowiemy się podczas spotkania z panią prof. Danutą Hübner, 28 marca 2015 r. o godzinie 10:00 Aula 1.
Integracja europejska, jako idea i jako praktyka, przechodziła wiele faz w swojej historii. U jej źródeł leżało pragnienie takich ludzi jak Jean Monnet i Rober Schuman, aby Europa nigdy nie zaznała już wojny. Wprowadzano mechanizmy współpracy, które miały zapobiegać konfliktom. Była to jednak integracja niepełna, bo obejmowała tylko połowę kontynentu.
Niemniej, to właśnie w tym w tym okresie pojawiły się wielkie projekty takie jak Schengen, wspólna waluta czy Traktat Konstytucyjny. Był to okres wielkich wizjonerów takich jak Jacques Delors. Po zakończeniu zimnej wojny, wyrazem tej ambicji i wizji politycznej było rozszerzenie o 10 krajów w 2004r. Wkrótce rozpoczął się jednak ogólnoświatowy kryzys, który sprawił, że Unia weszła w okres „zadyszki” i wyhamowania dalszych ambicji w kierunku rozszerzania.
Po 2010 roku rozpoczęło się szukanie nowego paradygmatu funkcjonowania Unii, wymuszone przez kryzys. W odpowiedzi na to wyzwanie powstaje nowa architektura zarządzania gospodarczego, która ma oddalić niebezpieczeństwo powtórki kryzysu. W ostatnim okresie, zmiana sytuacji międzynarodowej (Ukraina, inne ogniska zapalne) i konieczność szybkiego reagowania na sytuacje w otoczeniu Unii sprawia, że musimy się poważnie zastanowić również nad zmianami w politycznym zarządzaniu Unią (np. problem z wymogiem jednomyślności). Powraca też idea Wspólnoty Obronnej, zaproponowana teraz przez J. C. Junckera. Gdyby rzeczywiście powstała, to byłby to swoisty powrót do źródeł. Pytanie czy to co się nie udało przy 6 krajach członkowskich, może się udać przy 28? To jest poważne wyzwanie dla Unii na najbliższe lata. Inne to wyzwanie kulturowe (nowa polityka imigracyjna), wyzwanie konkurencyjności w wyścigu globalizacyjnym, uporządkowanie i poszerzenie strefy euro, wypracowanie nowego pomysłu na zaangażowanie obywateli.