UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Spotkanie z prof. dr hab. Danutą Hübner

Spotkanie z prof. dr hab. Danutą Hübner

Początek: sob., 28 mar 2015, 10:00
Koniec: sob., 28 mar 2015, 12:00

Integracja europejska, jako idea i jako praktyka, przechodziła wiele faz w swojej historii. U jej źródeł leżało pragnienie takich ludzi jak Jean Monnet i Rober Schuman, aby Europa nigdy nie zaznała już wojny. Wprowadzano mechanizmy współpracy, które miały zapobiegać konfliktom. Więcej o integracji, dowiemy się podczas spotkania z panią prof. Danutą Hübner, 28 marca 2015 r. o godzinie 10:00  Aula  1.

Integracja europejska, jako idea i jako praktyka, przechodziła wiele faz w swojej historii. U jej źródeł leżało pragnienie takich ludzi jak Jean Monnet i Rober Schuman, aby Europa nigdy nie zaznała już wojny. Wprowadzano mechanizmy współpracy, które miały zapobiegać konfliktom. Była to jednak integracja niepełna, bo obejmowała tylko połowę kontynentu.

Niemniej, to właśnie w tym w tym okresie pojawiły się wielkie projekty takie jak Schengen, wspólna waluta czy  Traktat Konstytucyjny. Był to okres wielkich wizjonerów takich jak Jacques Delors. Po zakończeniu zimnej wojny, wyrazem tej ambicji i wizji politycznej było rozszerzenie o 10 krajów w 2004r. Wkrótce rozpoczął się jednak ogólnoświatowy kryzys, który sprawił, że Unia weszła w okres „zadyszki” i wyhamowania dalszych ambicji w kierunku rozszerzania.

Po 2010 roku rozpoczęło się szukanie nowego paradygmatu funkcjonowania Unii, wymuszone przez kryzys. W odpowiedzi na to wyzwanie powstaje nowa architektura zarządzania gospodarczego, która ma oddalić niebezpieczeństwo powtórki kryzysu. W ostatnim okresie, zmiana sytuacji międzynarodowej (Ukraina, inne ogniska zapalne) i konieczność szybkiego reagowania na sytuacje w otoczeniu Unii sprawia, że musimy się poważnie zastanowić również nad zmianami  w politycznym zarządzaniu Unią (np. problem z wymogiem jednomyślności). Powraca też idea Wspólnoty Obronnej, zaproponowana teraz przez J. C. Junckera. Gdyby rzeczywiście powstała, to byłby to swoisty powrót do źródeł. Pytanie czy to co się nie udało przy 6 krajach członkowskich, może się udać przy 28? To jest poważne wyzwanie dla Unii na najbliższe lata. Inne to wyzwanie kulturowe (nowa polityka imigracyjna), wyzwanie konkurencyjności w wyścigu globalizacyjnym, uporządkowanie i poszerzenie strefy euro, wypracowanie nowego pomysłu na zaangażowanie obywateli.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +43

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.