DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Czy regionalne fundusze pożyczkowe są efektywne

Czy regionalne fundusze pożyczkowe są efektywne

Ocena efektywności działania regionalnych funduszy pożyczkowych finansujących MSP w województwie świętokrzyskim będzie tematem wystąpienia mgr. Artura Kuchcińskiego. Seminarium odbędzie się 15 maja 2014 r. o godz. 12:00 w sali 21.

Spotkanie organizuje Instytut Badań Ekonomicznych Wydziału Biznesu i Stosunków Międzynarodowych AFiBV.

Mgr Artur Kuchciński przenalizuje mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia regionalnych funduszy pożyczkowych działających w województwie świętokrzyskim. Przedstawi i przeanalizuje opinie właścicieli przedsiębiorstw MSP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), mających swoją siedzibę w województwie świętokrzyskim, na temat funkcjonowania regionalnych funduszy pożyczkowych. Zaproponuje także model idealnego funduszu pożyczkowego dla MSP.

Pozabankowe instytucje udzielające pożyczek alternatywą dla sektora MSP

Beneficjenci usług funduszy pożyczkowych, czyli przedsiębiorstwa z sektora MSP, odgrywają w Polsce, podobnie jak w innych krajach, bardzo istotną rolę. Głównym problemem, przed którym stają przedsiębiorcy to brak odpowiedniego zasobu kapitału na działalność bieżącą oraz inwestycyjną.

Środki własne – najczęściej wykorzystywane źródło finansowania w wielu przypadkach są niewystarczające, w związku z czym należy sięgać po zewnętrzne formy kapitału. Jednak wysoki poziom ryzyka związanego z sektorem MSP sprawia, że dostęp do finansowania za pośrednictwem kredytów bankowych jest ograniczony.

Alternatywą i jednym ze sposobów rozwiązania problemu dostępu do kapitału są fundusze pożyczkowe czyli pozabankowe instytucje udzielające pożyczek. Odbiorcami usług funduszy pożyczkowych są podmioty z segmentu mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw głównie z regionu lub województwa, w którym zlokalizowany jest dany fundusz. To właśnie dla tych przedsiębiorstw fundusze pożyczkowe stwarzają szansę i możliwości uzyskania środków finansowych w formie pożyczek. Fundusze pożyczkowe często bywają pierwszą instytucją pożyczkową, do której zwracają się przedsiębiorcy w początkowym stadium funkcjonowania swoich przedsiębiorstw (seed i start-up). Fundusze te, są dla nich jedynym możliwym partnerem oferującym kapitał pożyczkowy.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.