UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Projekt „Effects of Industry 4.0 on FDI in the Visegrád countries”

Projekt „Effects of Industry 4.0 on FDI in the Visegrád countries”

Industry 4.0, grafika, internet

“Effects of Industry 4.0 on FDI in the Visegrád countries” to projekt naukowy wspierany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund – IVF) i koordynowany przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula. Uczestniczy w nim 8 osób, w tym także z Czech, Słowacji i Węgier. Jego celem jest pokazanie, w jaki sposób Przemysł 4.0, przyczyniający się do wzrostu efektywności i poprawy innowacyjności może wpływać na atrakcyjność inwestycyjną krajów Grupy Wyszehradzkiej – dotąd bardzo popularnego regionu dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

Dzięki BIZ po okresie transformacji systemowej wszystkie kraje V4 wykonały ogromny skok rozwojowy. Dziś stają wobec podobnych wyzwań – niedoboru siły roboczej, wzrostu płac, czy niskiego w porównaniu do średniej europejskiej poziomu cyfryzacji przedsiębiorstw. Jednocześnie Polska, Czechy, Węgry i Słowacja intensywnie konkurują o wartościowe projekty BIZ w istotnych obszarach przemysłu.

Efektem projektu “Effects of Industry 4.0 on FDI in the Visegrád countries” obok usystematyzowania wiedzy w zakresie wpływu czwartej rewolucji przemysłowej na BIZ napływające do krajów V4 na ma być sformułowanie pewnych rekomendacji dotyczących sposobu kształtowania przyszłej polityki w zakresie przyciągania i utrzymywania zagranicznych inwestycji.

Pierwsze seminarium, które odbyło się w ramach projektu 4 lutego 2020 r., było okazją do wymiany doświadczeń nt. dotychczasowych prac – prowadzonych rozmów i pogłębionych wywiadów z ekspertami oraz przeglądu literatury. Pozwoliło na zasięgnięcie opinii zaproszonych gości, przeprowadzanie konsultacji i dyskusję z nauczycielami akademickimi oraz przedstawicielami ośrodków analitycznych. Wypracowane podczas seminarium konkluzje pozwolą lepiej prowadzić dalsze prace projektowe, wpłyną pozytywnie na postać finalną raportu z badań oraz organizację konferencji, która odbędzie się w październiku b.r. w Budapeszcie.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.