DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Problemy organizacji i funkcjonowania państw islamskich

Problemy organizacji i funkcjonowania państw islamskich

Początek: wt., 19 gru 2017, 10:00

Czym są i jak funkcjonują państwa islamskie? Jak wyglądają modele republik i monarchii islamskich takich jak Arabia Saudyjska, Iran czy Pakistan? Dlaczego spotykamy się z coraz częstszym upolitycznieniem religii? Zapraszamy na seminarium naukowe Instytutu Stosunków Międzynarodowych i wykład „Problemy organizacji i funkcjonowania państw islamskich” Anara Ibrahimova 19 grudnia o godz. 10:00 w sali senatu (21).

Obecnie obserwujemy wyraźne wzmocnienie oddziaływanie czynnika religijnego na procesy rozwoju społecznego zarówno w państwach tradycyjnie wyznających Islam, jak i na politykę światową w całości. Głębokość tego oddziaływania jest zróżnicowana w sferach życia społecznego i niejednakowo postrzegana w społecznej świadomości socjalnych grup w państwach muzułmańskich. Współczesne islamskie ruchy polityczne stają się coraz bardziej zależnymi od stosunku sił grup społecznych w każdym państwie muzułmańskim, co wyraźnie wystąpiło w latach 70-tych XX w. i zostaje charakterystycznym rysem rozwoju historycznego. „Droga Islamska” występująca przez długi czas jako tzw. ”trzecia droga” w odróżnieniu od kapitalizmu i socjalizmu, dziś w zmienionych warunkach historycznych staje się alternatywą wobec modelu cywilizacji zachodniej, tj. „drugą światową drogą rozwoju”. Dany referat jest próbą odpowiadania na następujące (podstawowe) pytania badawcze: Czym są tak naprawdę państwa islamskie? Fikcją czy realną ideą polityczną? Jaki jest problem ich organizacji? Na jakich zasadach powinny opierać się takie państwa i jak powinny funkcjonować w dzisiejszych czasach?

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.