UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Problemy badawcze okresu przełomu 1989-1990. Wykład dr. hab. Tomasza Nałęcza

Problemy badawcze okresu przełomu 1989-1990. Wykład dr. hab. Tomasza Nałęcza

Początek: czw., 12 gru 2019, 10:00

Instytut Nauk Politycznych Akademii Finansów i Biznesu Vistula zaprasza studentów i pracowników na wykład dr. hab. Tomasza Nałęcza p.t. „Problemy badawcze okresu przełomu 1989-1990 – w nawiązaniu do książki Darii i Tomasza Nałęczów, Czas przełomu 1989-1990, Warszawa 2019”. Wykład odbędzie się 12 grudnia 2019 r. o godz. 10:00, w sali 21.

Lata 1989-1990 to moment zwrotny w XX-wiecznych dziejach Polski, porównywalny z przełomem z jesieni 1918 r., choć różnie interpretowany zwłaszcza w świecie polityki. Wielki przewrót dokonał się drogą pokojowego demontażu systemu komunistycznego, podważając popularną w politologii tezę, że upadek dyktatury opłacany jest najczęściej ceną nie mniejszą niż jej ustanowienie. Największa w tym była rola polskiego społeczeństwa, mającego dość komunizmu i coraz bardziej gotowego do buntu przeciwko słabnącej władzy. Duże znaczenie miało też jednak zachowanie ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz reprezentującej społeczeństwo „Solidarności”, kierowanej przez Lecha Wałęsę. Nie da się też zrozumieć tych wydarzeń bez uwzględnienia zakulisowej gry toczonej przez hierarchów Kościoła oraz Amerykanów, opowiadających się za pokojowym demontażem systemu komunistycznego. Interpretacja źródeł pozwala zwłaszcza na nowe przedstawienie genezy rządu Tadeusza Mazowieckiego. W nowym świetle jawi się też dzieląca z czasem obóz „Solidarności” tzw. wojna na górze, zwieńczona wyborami prezydenckimi z 1990 r.

Dr hab. Tomasz Nałęcz – historyk, publicysta i wykładowca AFiB Vistula specjalizuje się w problematyce historii Polski i powszechnej XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem obozu piłsudczykowskiego. Od ponad dekady jego polem badawczym są też nauki o polityce i administracji.

Przez lata odgrywał aktywną rolę w życiu politycznym. Był posłem z ramienia Unii Pracy, wicemarszałkiem Sejmu RP i przewodniczącym pierwszej sejmowej komisji śledczej – badającej aferę Rywina. W latach 2010-2015 był doradcą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, obecnie jest członkiem Rady Programowej Instytutu Bronisława Komorowskiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych

12 grudnia 2019 r., godz. 10:00, Sala Senatu nr 21

Wykład odbędzie się w języku polskim

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +44

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.