DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Polskie interesy w NATO. Czy w razie potrzeby Sojusz nas obroni?”

Polskie interesy w NATO. Czy w razie potrzeby Sojusz nas obroni?”

31-go maja (sobota) o godz. 11:00 odbyło się spotkanie w ramach realizowanego przez Klub Ambasadora i Urząd Dzielnicy Ursynów projektu „Wszechnica Dyplomatyczna”.

Ambasador Jerzy Nowak wygłosił prelekcję z okazji 15-lecia członkostwa Polski w NATO.

Spotkanie odbyło się w Siedzibie Urzędu Dzielnicy Ursynów, która mieści się na ul. KEN 61 (przy metrze Imielin).

JERZY M. NOWAK

Dyplomata zawodowy w latach 1960 – 2007; członek Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego (prezes 2007-2009 i od 2010 wiceprezes Rady Wykonawczej), członek Rady Ambasadorów Akademii Dyplomatycznej Fundacji Pułaskiego, b. wykładowca w UMK w Toruniu; dr hab., ambasador tytularny; wieloletni ambasador przy NATO; specjalista dyplomacji wielostronnej.

Przebywał na placówkach w Dar-es Salaam, Buenos Aires i Nowym Jorku. Pełnił funkcję ambasadora RP: przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, w Hiszpanii, przy NATO i UZE w Brukseli (w latach 2005-2007, także Dziekan Rady Północnoatlantyckiej). W latach 2009 – 2010 Pełnomocnik Ministra SZ do spraw Przeglądu Polskiej Polityki Bezpieczeństwa; w latach 2010-2012 także jeden z koordynatorów prac BBN nad Przeglądem Bezpieczeństwa Polski.

Pełnił funkcje kierownicze w MSZ: m.in. dyrektora departamentów (kilkakrotnie), członka zespołu negocjującego przystąpienia Polski do NATO, negocjatora tzw. Adaptowanego Traktatu CFE; w latach 1998-99 Przedstawiciel Urzędującego Przewodniczącego OBWE.

W 1967 r. uzyskał doktorat na Wydziale Prawa UMK w Toruniu, a w 2012 habilitował się na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych tej uczelni. Od 2013 profesor uczelniany Akademii Finansów i Biznesu VISTULA. Autor kilkudziesięciu publikacji w kraju i za granicą na tematy międzynarodowe. W 2011 r. wydał pracę pt. „Od hegemonii do agonii” nt. wkładu Polski w rozwiązanie Układu Warszawskiego. W 2014 wydał wspomnienia: „Dyplomata. Na salonach i w politycznej kuchni”, Bellona, Warszawa. Odznaczony wysokimi orderami polskimi, hiszpańskim, litewskim i ukraińskim. Urodzony w 1937 r. na Podolu; żonaty; ma dwoje dzieci i dwóch wnuków.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.