DNI OTWARTE ONLINE - 30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Polityka zagraniczna Baracka Obamy po 6 latach prezydentury

Polityka zagraniczna Baracka Obamy po 6 latach prezydentury

Początek: wt., 14 kwi 2015, 10:00
Koniec: wt., 14 kwi 2015, 12:00

W polityce zagranicznej Obamy była zarówno kontynuacja polityki jego poprzedników jak i próby zmiany tej polityki. Będzie ona głównym tematem najbliższego seminarium naukowego, które odbędzie się 14.04. 2015 r o godzinie 10:00 w sali 21. 

Program seminarium przewiduje 2 referaty:

    ​  1. Prof. UW Bohdan Szklarski – Barack Obama jako element amerykańskiej soft power 

Jest wiele tekstów analizujących kondycje amerykańskiej soft power za prezydentury Obamy. Ja proponuje trochę inne ujęcie – spojrzyjmy na prezydenta Obamę jako ELEMENT tej soft Power. Takie podejście będzie w zgodzie z personalistycznym rozumieniem władzy jak również świetnie mieści się w  konstruktywistycznych rozważaniach nad stosunkami międzynarodowymi. Ponadto, analiza percepcji i ocen Obamy przez różnych aktorów na arenie międzynarodowej umożliwi nam rozmowę na temat anty-amerykanizmu ad 2015. Obama ubiegający się o prezydenturę jako „anty-Bush” wzbudzał niepohamowany wręcz entuzjazm w świecie, także tam gdzie Ameryka zwykle jest postrzegana dość sceptycznie. Oczekiwania te, których przesadzie nie był sam w pełni winien, znalazły odzwierciedlenie na przykład w Nagrodzie Nobla. Dla samego Obamy, w ósmym roku urzędowania stworzyły wielce niekomfortową sytuację konieczności mierzenia się w zbiorowej pamięci współobywateli i społeczności międzynarodowej nie tylko ze swym poprzednikiem ale też i ze sobą samym, a raczej z nierealistycznym wyobrażeniem swojej osoby z roku 2008-9. Spróbuję spojrzeć na Obamę jako na fenomen kulturowy, swoisty symbol i mit Ameryki czyli element składowy amerykańskiej soft power. 

      2. Prof. Longin Pastusiak – Sześć lat polityki zagranicznej Baracka Obamy

Polityka zagraniczna prezydenta Baracka Obamy była uwarunkowana zarówno czynnikami wewnętrznymi (kryzys gospodarczy i proces stopniowego wychodzenia z tego kryzysu) jak i licznymi czynnikami zewnętrznymi Wśród tych ostatnich był proces relatywnego słabnięcia pozycji Stanów Zjednoczonych w międzynarodowym układzie sił. To znaczy USA są dziś bogatsze i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a równocześnie ich pozycja w międzynarodowym układzie jest dziś słabsza aniżeli np. w pierwszym ćwierćwieczu po drugiej wojnie światowej.

Trudna sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych i bezpieczna sytuacja kraju na arenie międzynarodowej powodowały, że w enuncjacjach publicznych Obamy w jego orędziach i wystąpieniach polityka zagraniczna zeszła na dalszy plan.

W polityce zagranicznej Obamy była zarówno kontynuacja polityki jego poprzedników jak i próby zmiany tej polityki. Sztandarowym hasłem wyborczym Obamy  w 2008 r. była „zmiana” („change”), „zmiana, w którą wierzymy”.

Barack Obama lubi uchodzić za idealistę, za wizjonera. Ale trzeba przyznać, że w polityce zagranicznej był stosunkowo ostrożny, wyważony i pragmatyczny. Dbał o bezpieczeństwo kraju i bronił interesów amerykańskich.

Obama podkreślał znaczenie utrzymania przez Stany Zjednoczone globalnego przywództwa i nie wyrzekał się użycia sił zbrojnych jeżeli zaistnieje taka konieczność. Uważał siebie za „realistę demokratycznej polityki zagranicznej”. Od początku swojej prezydentury był świadom o ograniczonych możliwościach spełniania roli „globalnego policjanta”.

Do największych osiągnięć Obamy w polityce zagranicznej należy poprawa wizerunku Stanów Zjednoczonych  w świecie po niezbyt udanej prezydenturze George’a W. Busha. Obama zakończył dwie niepopularne w USA i w świecie wojny: w Iraku i w Afganistanie. Zanotował również sukcesy w walce z terroryzmem, chociaż wojny z terroryzmem proklamowanej przez Busha nie wygrał. Otoczył się kompetentnymi współpracownikami realizującymi jego politykę zagraniczną. Obama częściej niż jego poprzednik konsultował się z sojusznikami, unikając jednostronnych działań. Przyczynił się  do podniesienia roli grupy G20 i G8. W retoryce odpowiadał się za reformą ONZ. Był otwarty na poglądy innych państw. Zawarł z Rosją układ START o redukcji potencjałów nuklearnych obu krajów, chociaż stosunki USA z Rosją są obecnie napięte z powodu sytuacji na Ukrainie.

Administracja Obamy starała się realizować cele polityki amerykańskiej, łącząc „intelektualną siłę” („smart power”), a więc dyplomację i negocjacje z siłą militarną.

Obama nie spełnił jednak wszystkich nadziei jakie łączono w polityce zagranicznej z jego prezydenturą. Obamie nie udało się urzeczywistnić wiele z jego wizjonerskich celów. Może czuć się rozczarowany jego wysiłkami w poprawie stosunków USA ze światem islamu. Nie udało mu się osiągnąć postępu w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Przemiany w świecie arabskim poszły również nie w tym kierunku, którego oczekiwał Obama. Po wycofaniu wojsk amerykańskich z Iraku i z Afganistanu sytuacja w tych krajach jest daleka od stabilnej. Nie udało się Obamie również zlikwidować więzienia w Guantanamo na Kubie. Nie wymógł na Korei Północnej rezygnacji z rozwoju programu nuklearnego. Trwa nadal impas w osiągnięciu międzynarodowego porozumienia odnośnie zmian klimatycznych. Nie widać również pełnego consensusu w polityce zagranicznej między demokratami i republikanami.

Prof. UW dr hab. Bohdan Szklarski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego  (Anglistyka) oraz Northeastern University w Bostonie  i  University of Kentucky w Lexington (Politologia). Wykładał przez ponad 10 lat w Stanach Zjednoczonych. Od 1992 roku pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, którego od 2012 roku jest Dyrektorem. W latach 1997-2010 był założycielem i  zastępcą kierownika katedry politologii w Collegium Civitas. Od 2007 roku kieruje Centrum Studiów nad Przywództwem. Spod jego pióra wyszło ponad 30 prac naukowych. Prof. Szklarski regularnie występuje w mediach komentując amerykańskie i polskie wydarzenia. Najważniejsze zainteresowania badawcze prof. Szklarskiego to amerykańska prezydentura, przywództwo polityczne,  antropologia polityki i komunikacja polityczna. 

Prof. dr hab. Longin Pastusiak politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of  Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny.  W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego  Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent  Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Profesor Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych.  Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 80 książek.
Najnowsze książki to m.in.: „Kim jest Barack Obama”, Warszawa 2009; „400 lat stosunków polsko-amerykańskich (1608 -2008)”, Warszawa 2010 w dwóch tomach oraz „Zamachy na prezydentów USA”, Warszawa 2010; „Chicago wczoraj i dziś”, Bydgoszcz – Warszawa 2011 r.; „Polityka i Humor”, Warszawa 2011; „Panie Białego Domu”, Toruń 2012r.; „Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy”, Warszawa 2015.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Master Europei Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +42

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.