DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Krajobraz po Brexicie: dążenia niepodległościowe Szkocji i Irlandii Północnej – perspektywy i wyzwania w sferze ekonomicznej

Krajobraz po Brexicie: dążenia niepodległościowe Szkocji i Irlandii Północnej – perspektywy i wyzwania w sferze ekonomicznej

Początek: pon., 15 maj 2017, 16:00
Koniec: pon., 15 maj 2017, 18:00

W referendum z 23 czerwca 2016 roku, 51,9% Brytyjczyków odpowiedziało się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. O wyniku tym zdecydowały głównie głosy wyborców angielskich. Większość mieszkańców Szkocji (62%) i Irlandii Północnej (55,8%) opowiedziało się za dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w UE. Potencjalne konsekwencje z niego wynikające dla Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i jej krajów członkowskich oraz innych podmiotów powiązanych ze Zjednoczonym Królestwem w różnych sferach (politycznej, prawnej, ekonomicznej, społecznej itp.) stały się przedmiotem wielu opinii i komentarzy, analiz. Po raz pierwszy w historii UE, dotychczasowy kraj członkowski podjął decyzję o opuszczeniu ugrupowania. Dla uczestników procesu wiąże się z tym wiele wyzwań, w pierwszej kolejności natury polityczno-prawnej związanej z negocjacjami i ustaleniami warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Stawia także pod znakiem zapytania utrzymanie jedności Zjednoczonego Królestwa biorąc pod uwagę dążenia Szkocji do niepodległości i przystąpienia jako nowe, samodzielne państwo do Unii Europejskiej oraz dążenia Irlandii Północnej do secesji i połączenia się z Republiką Irlandii, członkiem UE.

Celem Seminarium jest próba odpowiedzi na poniższe pytania i dyskusja nad zagadnieniami w nich poruszanymi: Jakie są przyczyny dążeń niepodległościowych Szkocji i Irlandii Północnej? Jakie działania podejmowały i podejmują Szkocja i Irlandia Północna w swoich staraniach o odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa? Jakie są realne możliwości przeprowadzenia referendów w Szkocji (dot. odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa) i Irlandii Północnej (dot. odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i połączenia z Republiką Irlandii)? Jakie źródła obaw i przez kogo są wyrażane w związku z dążeniami niepodległościowymi Szkocji i Irlandii Północnej? Jakie wyzwania w sferze ekonomicznej dla Szkocji i Irlandii Północnej wiążą się z ewentualnym odłączeniem od Zjednoczonego Królestwa?

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 15 maja w godz. 16:00 w sali 21 (Senacka) i jest skierowane jest do wszystkich pracowników Instytutu Badań Ekonomicznych i innych Instytutów na Wydziale Biznesu i Stosunków Międzynarodowych; studenci kierunów: Ekonomia, Międzynarodowe Stosunki GospodarczeOrganizatorem seminarium jest Instytut Badań Ekonomicznych AFiB Vistula.

Wstęp wolny

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.