Kim jest człowiek? – Festiwal Nowe Oświecenie
Kondycja współczesności, kierunki rozwoju świata, wyzwania i zagrożenia stojące przed ludźmi oraz idee, które kształtują naszą rzeczywistość – to tematy, nad którymi pochylą się uczestnicy Festiwalu Nowe Oświecenie. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 21-28 października organizuje Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy’. Partnerem Festiwalu jest Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
W programie wydarzenia są wykłady, dyskusje, warsztaty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty i wystawy. Z jednej strony festiwal nawiązuje do osiągnięć Oświecenia, na których ufundowana jest nowoczesna rzeczywistość. Z drugiej zaś strony jest zorientowany na przyszłość i akcentuje konieczność obrony osiągnięć doby racjonalizmu.
W tegorocznej odsłonie Festiwalu Nowe Oświecenie wezmą udział eksperci z różnych dziedzin, którzy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak ludzie mają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zorientowali się przecież, że nie są panami świata. Coraz częściej uświadamiają sobie, że jeśli mają przetrwać, muszą dopuścić do głosu nie tylko zwierzęta i rośliny, ale też maszyny, które przestają być elementami sfery utylitarnej i stają się wchodzącymi w interakcję z nami aktorami.
Festiwal Nowe Oświecenie to szereg pasjonujących spotkań z wybitnymi artystami i naukowcami, wydarzeń muzycznych i plastycznych, okazja do integracji międzypokoleniowej. Wśród gości są m.in.: Andrzej Turski, Adam Michnik, Adam Rotfeld i ks. Wojciech Lemański. W panelu pt. Tu i teraz, a co później? Nieznośne wyzwania homo sapiens w epoce antropocenu wezmą udział eksperci Akademii Finansów i Biznesu Vistula:
- dr hab. prof. uczelniany Wawrzyniec Konarski – prowadzący – Bogactwa naturalne jako instrumenty politycznej supremacji homo sapiens;
- dr Zdzisław Rapacki – Konieczność przemian w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego;
- gen. Marek Dukaczewski – Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia;
- dr hab. prof. uczelniana Agata Włodkowska – Kobiety i ich prawa;
- dr hab. prof. uczelniana Elżbieta Jędrych – Obecne zarządzanie kapitałem i pracą alias koniec świata pracy, jaki znamy.
Epoka, w której funkcjonuje nasz gatunek – określana jako antropocen – stanowi dla nas ostrzeżenie przed jej następstwami – mówi dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor AFiB Vistula. – Jesteśmy uwikłani w niemal hołdownicze nastawienie wobec hiper-postępu, uzależniając się od właściwych mu wynalazków i wierząc, że zawsze poradzimy sobie z zagrożeniami. Nic bardziej mylnego, jeśli przywołać prognozy Stanisława Lema, Umberto Eco czy Stephena Hawkinga – podkreśla profesor Konarski. Wyjaśnia, że podczas panelu jego uczestnicy odniosą się do kilku stojących przed nami wyzwań, łączących się zarówno z wynalazkami, w istocie nieprzewidywalnymi pod kątem ich skutków, jak i ze statusem wybranych grup ludzi. Epoka zwana antropocenem jest tu wspólnym mianownikiem debaty.
Serdecznie zapraszamy!
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
Ul. Indiry Ghandi 9, Warszawa