Szukaj
Strona główna / News / Kiedy gest znaczy więcej niż słowa. Warsztaty komunikacji międzykulturowej dla biznesu.

Kiedy gest znaczy więcej niż słowa. Warsztaty komunikacji międzykulturowej dla biznesu.

Jak przekazać coś ważnego, nie obrażając nikogo? Jak zrozumieć, że uścisk dłoni, spojrzenie w oczy, a nawet milczenie mogą mieć zupełnie inne znaczenie w Warszawie, Kairze i Tajpej? Tego i wiele więcej dowiedzieli się uczestnicy warsztatów pt. „Kulturowe uwarunkowania komunikacji”, które poprowadziła Marta Kozak-Gołębiowska, dyrektor Centrum Edukacji Cyfrowej i wykładowczyni specjalizująca się w komunikacji międzykulturowej w Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Różnorodność kulturowa to nie wyzwanie. To przewaga – jeśli się ją zrozumie

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się różnicom w wartościach, gestach, mimice, dystansie interpersonalnym czy podejściu do przestrzeni osobistej. Dowiedzieli się, dlaczego w niektórych krajach uścisk dłoni na powitanie nie zawsze jest mile widziany czy oczekiwany. Albo dlaczego kampania marketingowa w Polsce, która „gra na emocjach”, może nie zadziałać w Tajwanie, gdzie dominuje powściągliwość i wyciszenie.

Poruszone zostały również różnice w czytaniu znaczeń – dosłownie i w przenośni. Od lewej do prawej, od prawej do lewej, a nawet w dół – to nie tylko sprawa alfabetu, ale i kierunku myślenia. Różnice między „sową” a „smokiem”, znaczenie kolorów (np. czerwony – w Chinach radość i dobrobyt, w innych krajach agresja czy ekscytacja) – wszystko to pokazuje, że komunikacja to nie uniwersalny język, lecz system zależny od kontekstu kulturowego.

„Komunikacja to znacznie więcej niż słowa, które wypowiadamy. Wszystko, co robimy, jest jakąś formą komunikacji. Dlatego fundamentem, niezbędnym do budowania porozumienia, jest przede wszystkim szacunek do odmienności drugiego człowieka. Tylko we wzajemnym szacunku możemy komunikować się efektywnie” komentuje Marta Kozak-Gołębiowska.

Nie tylko stereotypy – również wartość wspólnego języka

Jednym z ważnych tematów były także stereotypy i uprzedzenia: jak wpływają na komunikację i jak je rozbrajać w codziennej współpracy. W środowisku pracy stereotypy mogą prowadzić do błędnych interpretacji, napięć, a czasem do wykluczenia. Na przykład: milczenie może być w jednej kulturze wyrazem szacunku, a w innej – brakiem zaangażowania. Bez uświadomienia sobie takich różnic łatwo o nieporozumienia.

Podczas warsztatów pojawiły się konkretne narzędzia, jak rozbrajać uprzedzenia w codziennej komunikacji, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i organizacyjnym. Kluczowym elementem było pokazanie, jak odwoływanie się do wspólnych wartości firmy, a także języka emocji i empatii, może pomóc w tworzeniu kultury pracy, w której każdy czuje się zauważony i zrozumiany – niezależnie od narodowości, religii czy stylu komunikacji. Jak doradza Marta Kozak-Gołębiowska:

“Najważniejsze jest, aby pamiętać, że u podstaw każdej kultury znajdują się konkretne wartości. Nie możemy zatem oczekiwać od innych, że porzucą to, co dla nich najważniejsze. Co możemy zrobić, to szukać wspólnych wartości, szanując jednocześnie występujące między nami różnice”.

Biznes potrzebuje nie tylko kompetencji – potrzebuje empatii

To nie był kolejny „powerpointowy” wykład, lecz praktyczne warsztaty, które zostaną z uczestnikami na długo. Dzięki nim nasi partnerzy biznesowi zyskali nie tylko wiedzę, ale też narzędzia, by lepiej wspierać naszych studentów podczas praktyk i budować zespoły złożone z różnych kultur na solidnych fundamentach. Jako uczelnia międzynarodowa aktywnie odpowiadamy na potrzeby naszych partnerów, organizując praktyczne szkolenia i pomagając im rozwijać kluczowe kompetencje przyszłości – takie, które ułatwiają komunikację, budują zrozumienie i wzmacniają współpracę w zróżnicowanych zespołach. Jak to podsumowała Marta Kozak-Gołębiowska:

Wielokulturowość naszej uczelni to przede wszystkim bogate źródło wiedzy i doświadczeń, z którego możemy czerpać i którym chcemy się dzielić z innymi.

Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia
Finansów i Biznesu Vistula

Zarządzanie w Gdańsku, Tczewie i Braniewie Zarządzanie w Gdańsku, Tczewie i Braniewie Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA w Gdańsku, Tczewie i Braniewie Analityka biznesu i bezpieczeństwa w Gdańsku, Tczewie i Braniewie Finanse i rachunkowość z akredytacją w Gdańsku, Tczewie i Braniewie Wychowanie fizyczne Wychowanie fizyczne Logistyka w Olsztynie Kosmetologia Kosmetologia Informatyka w Olsztynie Fizjoterapia Filologia angielska w Olsztynie Zarządzanie w Olsztynie Zarządzanie w Olsztynie Pedagogika Pedagogika w Olsztynie Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w Olsztynie i Kętrzynie Administracja w Olsztynie Administracja w Olsztynie Zarządzanie i inżynieria produkcji Logistyka w Gdańsku Administracja w Gdańsku Zarządzanie i inżynieria produkcji Kryminologia i kryminalistyka Informatyka w Gdańsku Pedagogika w Gdańsku Prawo w biznesie Kryminologia Administracja w Gdańsku Bezpieczeństwo narodowe w Pułtusku Finanse i rachunkowość w Pułtusku Administracja w Pułtusku Pedagogika w Pułtusku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w Pułtusku Analityka biznesu i bezpieczeństwa Zarządzanie turystyką i hotelarstwem Turystyka i hotelarstwo Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka w Warszawie Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska w Warszawie Zarządzanie Informatyka online Informatyka w Warszawie Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Master Europei Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +0

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.