Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2024/2025 – nowe wyzwania i wielkie nadzieje!
Inauguracja Nowego Roku Akademickiego to wyjątkowe wydarzenie, które symbolizuje nowy początek, pełen wyzwań i ambitnych planów. – Miejmy nadzieję, że uda nam się pokonać wszystkie niesprzyjające wiatry – mówił dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Mamy ambicje i wielkie nadzieje.
Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2024/2025 to wielkie święto dla całej społeczności akademickiej Uczelni Vistula. Na uroczystość przybyli wykładowcy, studenci, przedstawiciele administracji oraz znamienici goście, w tym dr Dominik Borek, dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Rafał Szmytke prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Olgierd Łukaszewicz, wybitny aktor i orędownik integracji europejskiej.
Był poczet sztandarowy. Zabrzmiał polski hymn wykonany przez Chór Vistuli oraz studencka pieśń Gaudeamus Igitur. Tradycyjnie nastąpił uroczysty Akt Immatrykulacji. Zostały wręczone dyplomy doktorskie oraz nagrody dla studentów za wybitne osiągnięcia sportowe oraz akademickie. Vistula to przecież nie tylko miejsce nauki, ale też rozwoju pasji i umiejętności na różnych polach.
Czytaj mniejBył poczet sztandarowy. Zabrzmiał polski hymn wykonany przez Chór Vistuli oraz studencka pieśń Gaudeamus Igitur. Tradycyjnie nastąpił uroczysty Akt Immatrykulacji. Zostały wręczone dyplomy doktorsk…
Inauguracja, jak co roku, była okazją do refleksji nad dotychczasowymi sukcesami, ale także do określenia celów na przyszłość.
Dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula zwrócił uwagę, że bilans działalności naszych uczelni wypada dobrze, ale to nie znaczy, że nie ma zagrożeń. – Uzyskaliśmy bardzo dobre miejsce w rankingu Perspektyw. Ono pokazuje, że wbrew wszystkiemu, udaje nam się utrzymać wysoki poziom w postrzeganiu naszej uczelni – podkreślił rektor Konarski. Uczelnia kształci 11 tys. studentów z ponad 100 krajów, ale ma jeszcze większe ambicje i nie jest to jednak zadanie proste. – Atmosfera w Polsce wokół uczelni, zwłaszcza niepublicznych, nie jest dobra – mówił rektor.
Czytaj mniejDr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula zwrócił uwagę, że bilans działalności naszych uczelni wypada dobrze, ale to nie znaczy, że nie ma zagrożeń. – Uzys…
– Dziękuję więc naszym studentom, partnerom biznesowym i pracownikom za wsparcie, jest ono nam szczególnie potrzebne w tym roku. Dbajmy o naszą uczelnię, dzielmy się doświadczeniami. Miejmy nadzieję, że uda nam się pokonać wszystkie niesprzyjające wiatry.
Dr hab. Krzysztof Celuch, profesor i rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula witając nowych studentów, zaznaczył, że Inauguracja Nowego Roku Akademickiego odbywa się w szczególnym dniu. 24 października obchodzimy bowiem Dzień Narodów Zjednoczonych, a do tego rozpoczyna się też Tydzień Rozbrojenia. – To ważne, bo my w Vistuli dbamy o współpracę między narodami i o waszą przyszłość.
Czytaj mniejDr hab. Krzysztof Celuch, profesor i rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula witając nowych studentów, zaznaczył, że Inauguracja Nowego Roku Akademickiego odbywa się w szczególnym dni…
Chcemy, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie – zapewniał profesor Celuch i przy tej okazji podkreślił, jak bardzo cenne są spotkania. – Spotkania budują relacje, inspirują do tworzenia, budują emocje. Dzięki spotkaniom kończą się wojny, wygasają konflikty, ludzie staja się lepsi. Spotkania generują milionowe zyski, ale również naprawiają świat. – Pamiętając, że Ziemia jest tylko jedna, witam was w Vistuli, uczelni globalnych możliwości. Zawsze możecie na nas liczyć.
Uroczystość Inauguracji była okazją do wręczenia odznak honorowych „Za zasługi dla turystyki”. Wyróżnione zostały osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju branży – Karolina Stępniak i Paweł Lewtak.
Jak zwykle ważnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny. W tym roku wygłosiła go dr hab. Jadwiga Berbeka, wybitna profesorka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autorka ponad 150 publikacji, laureatka prestiżowych nagród, takich jak MP Power Awards 2015 oraz liderka międzynarodowych projektów badawczych. Jej raporty o wpływie przemysłu spotkań na gospodarkę Polski wyznaczają standardy, a jako recenzentka przewodów habilitacyjnych i prac doktorskich wspiera rozwój młodych naukowców zarówno w kraju, jak i za granicą.
Czytaj mniejJak zwykle ważnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny. W tym roku wygłosiła go dr hab. Jadwiga Berbeka, wybitna profesorka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autorka ponad 150 publika…
Profesor Berbeka mówiła o zmianach w zachowaniach konsumentów i dostawców dóbr. Jak podkreśliła to normalny proces, ale w ostatnim czasie przebiega on wyjątkowo szybko. – W mojej opinii jednym z najważniejszych czynników – takim gamechanger – jest cyfrowa transformacja, która dała konsumentom dostęp do bardzo wielu informacji. Dzięki temu czują się oni bardziej niezależni, bezpieczniejsi, odważniejsi i bardziej świadomi – tłumaczyła. – Dzisiaj, kiedy konsumenci są bardziej etyczni i zorientowani na sprawy zrównoważonego rozwoju, dostawcy nie mogą być nastawieni tylko na zysk, ale muszą też myśleć o osiąganiu innych celów – chodzi o społeczną i etyczną odpowiedzialność biznesu – mówiła. Profesor Berbeka wyjaśniała, że oto powstaje nowy ekosytem, w którym ważne są wartości. Jest on efektywny wtedy, gdy jest inkluzywny. – Gratuluję więc studentom Uczelni Vistula, bo wasza uczelnia jest bardzo inkluzywna. Życzę Państwu, aby wasz akademicki ekosystem, który zbudowaliście w Uczelniach Vistula, był wspierający, zbudowany na zaufaniu i pozwolił każdemu z was, poprzez wsparcie, którego udziela uczelnia, rozwijać się w najlepszy możliwy sposób. Dzielcie się potem tą wiedzą. Jeśli w tym ekosystemie będziemy czuli się dobrze, to będziemy mogli zmieniać świat – powiedziała prof. Berbeka.
W trakcie uroczystości przekazano też listy gratulacyjne i podziękowania dla pracowników naukowych. Prof. dr hab. Marta Gӧtz oraz prof. dr hab. Ewa Gondek otrzymały gratulacje z okazji nadania tytułu profesora, a dr Bartłomiej Nowak – z okazji objęcia funkcji przewodniczącego Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Inauguracja była także okazją by wręczyć powołania do Rady Społeczno-Biznesowej Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w kadencji 2024-2028.
Podsumowując uroczystość profesor Wawrzyniec Konarski apelował o solidarność i jedność. Mamy wielkie nadzieje!
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula