Dylematy trwałego rozwoju polskiej gospodarki i finansów w otoczeniu globalnym

Centrum Naukowo-Badawcze Akademii Finansów i Biznesu Vistula zaprasza 25 listopada na konferencję naukową „Dylematy trwałego rozwoju polskiej gospodarki i finansów w otoczeniu globalnym”.
Po 1990 roku towarzyszą nam głębokie transformacje strukturalne w gospodarce światowej oraz wstrząsy globalne.
Liberalizacja międzynarodowych przepływów towarów, usług i kapitału oraz tworzenie globalnych łańcuchów wartości, z udziałem korporacji transnarodowych, były ważnymi kanałami i narzędziami globalizacji oraz obniżania kosztów produkcji w skali międzynarodowej.
Wybuch globalnego kryzysu finansowego i jego skutki przyspieszyły załamanie neoliberalnego paradygmatu rozwoju, zwiększenie nierówności społecznych oraz wzrost niechęci do globalizacji.
Nastroje protekcjonistyczne i izolacjonistyczne, w skali europejskiej i globalnej, uległy nasileniu. Polityka protekcjonistyczna może z kolei prowadzić do wojen handlowych i walutowych oraz pogorszenia sytuacji gospodarczej i społecznej zarówno w krajach rozwijających się i o wschodzącej gospodarce rynkowej, jak i w krajach rozwiniętych. Może też utrudnić rozwiązywanie rosnących problemów regionalnych i globalnych, związanych ze zmianami klimatycznymi, migracjami ludności i zanieczyszczeniem środowiska.
Można się też spodziewać, że nowa fala innowacji technologicznych w przemyśle i innych działach gospodarki, w tym w usługach finansowych, i nowe formy zatrudnienia będą tworzyć trudne dziś do przewidzenia szanse, ale i wyzwania społeczne, ekonomiczne i polityczne dla trwałego rozwoju gospodarczego świata, Europy i Polski.
Jaki będzie wpływ tych zmian i wstrząsów na sytuację gospodarki i finansów Polski spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji.
Ramowy Program Konferencji
Rejestracja: 9.30 – 10.00
Otwarcie konferencji: 10.00 – 10.15
dr hab. Wawrzyniec Konarski, prof. AFiB Vistula, Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula
Sesja 1: Długofalowe tendencje i scenariusze rozwoju gospodarki globalnej 10.15 – 12.00
1. prof. dr hab. Juliusz Kotyński, AFiB Vistula: „Transformacje globalne i tendencje do spowolnienia rozwoju światowej gospodarki”.
2. dr hab. Wojciech Hübner, AFiB Vistula: „Współzależność globalna a nowa pozycja i strategia Chin w świecie”
3. dr Franciszek Kubiczek, prof. nadzw. MUM: „Chiny w świetle porównań międzynarodowych na podstawie indeksów społeczno-ekonomicznych”.
Dyskusja: 11.20 – 12.00
Przerwa na kawę & networking 12.00 – 12.30
Sesja 2: Problemy stabilności i rozwoju systemu finansów w Polsce w otoczeniu globalnym 12.30 – 15.00
1.Mirosław Błażej, Departament Studiów Makroekonomicznych i Finansów Główny Urząd Statystyczny:
„Dekompozycje wzrostu gospodarczego – wkładstatystyki publicznej (GUS) w instrumentarium narzędzi analizy rozwoju gospodarczego Polski w otoczeniu globalnym”.
2. dr hab. Mirosław Bojańczyk, AFiB Vistula: „Zagrożenia dla polskiej gospodarki wynikające z nadmiernego zadłużania się państwa i przedsiębiorstw”.
3. dr hab. Michał Kruszka „Nadzór makroostrożnościowy nad rynkiem finansowym”.
4. dr Tomasz Smus, Blockchain Alliance: „Rozwój i zastosowania nowych technologii w finansach w Polsce, na przykładzie Blockchain Alliance”.
5. dr Hubert Gąsiński: „Od bankowości transakcyjnej do relacyjnej”
Dyskusja: 14.30 – 15.00
Podsumowanie i zamknięcie konferencji: 15.00- 15.10
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Wymagane jest elektroniczne zgłoszenie do 15 listopada 2019 r:
ZAREJESTRUJ SIĘ
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych
25 listopada 2019 roku, godz. 10.00, Sala Senatu nr 21
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
02-787 Warszawa, ul. Stokłosy 3
Informacje dodatkowe: Dział Nauki AFiB Vistula – tel. 22 4572 401