DNI OTWARTE ONLINE -30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Czy trójkąt Weimarski ma jeszcze rację bytu?

Czy trójkąt Weimarski ma jeszcze rację bytu?

Początek: wt., 19 sty 2016, 10:00
Koniec: wt., 19 sty 2016, 12:00

Instytut Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula zaprasza na seminarium naukowe nt. Czy traktat Weimarski ma jeszcze racje bytu ?, które odbędzie się
19 stycznia 2016 roku o godzinie 10:00 w sali nr 21. 
Referat wygłosi prof. dr hab. Stanisław Parzymies.

Trójkąt Weimarski (Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej) – organizacja powołana przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między tymi państwami i promocji odradzającej się Polski na arenie międzynarodowej.

Działalność Trójkąta Weimarskiego sprowadza się do organizowania szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także − co roku – spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 28 sierpnia 1991 w Weimarze pomiędzy Krzysztofem Skubiszewskim (Polska), Rolandem Dumas (Francja) i Hansem-Dietrichem Genscherem (Niemcy).

Od 2006 roku komitet przyznaje doroczne Nagrody im. Adama Mickiewicza za zasługi na polu współpracy polsko-niemiecko-francuskiej. W 2015 roku  szczyt odbył się we Wrocławiu – 3 kwietnia 2015 roku. 

Prof. dr hab. Stanisław Parzymies

W badaniach naukowych zajmuje się historią stosunków międzynarodowych w Europie po II wojnie światowej, aspektami instytucjonalnymi, politycznymi i bezpieczeństwa integracji europejskiej, polityką zagraniczną Francji, stosunkami międzynarodowymi w regionie Morza  Śródziemnego. W latach 1961-1975 oraz 1993-2003 pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przebywał na placówkach w Tunezji, Zairze i Algierii. Od 1975 do 1993 pracownik naukowy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w tym w latach 1980-1990 sekretarz naukowy PISM. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Oprócz dydaktyki w języku polskim prowadzi także zajęcia po francusku dla przebywających w Polsce studentów zagranicznych. Wypromował dotychczas ponad 250 magistrów i 23 doktorów. W ostatnich latach trzykrotnie występował we Francji w charakterze recenzenta prac doktorskich na uniwersytetach w Nancy, Paryżu i Strasburgu. Jest laureatem nagrody naukowej im. Franciszka Ryszki za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie nauki o stosunkach międzynarodowych oraz za działalność organizacyjną na rzecz nauki. Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych, w tym również w językach obcych, głównie w języku francuskim. W 2013 r. wyróżniony został przez premiera Francji  odznaczeniem naukowym pod nazwą Palmy Akademickie.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.