Strona główna / News / Czy nadszedł koniec liberalizmu? Debata z udziałem dr. hab. Wawrzyńca Konarskiego

Czy kryzys liberalnej polityki jest procesem globalnym? Czy oczekiwania, które obywatele krajów Europy Środkowo-Wschodniej pokładali w Zachodzie zostały zawiedzione? Wokół tych pytań ogniskowała się dyskusja uczestników panelu, który odbył się podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W debacie wziął udział dr hab. Wawrzyniec Konarski, rektor AFiB Vistula.

Punktem wyjścia do dyskusji była książka „Światło, które zgasło” autorstwa Iwana Krastewa i Stephena Holmesa, którzy przekonują, że kryzys liberalnej polityki to nie problem Wschodu, lecz proces globalny. A Węgry i Polska to jego awangarda, a nie bastion zacofania.

Liberalizm się skończył, przestał być atrakcyjny – wskazywali konserwatyści uczestniczący w debacie – wicepremier Piotr Gliński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Czesław Bielecki. Prof. Wawrzyniec Konarski przekonywał zaś, że nic się nie skończyło. – Owszem jest zadyszka, ale ona musi zmienić się w coś nowego, następuje przepoczwarzanie liberalizmu – mówił. Wskazał też, że konserwatyzm oznaczał serwilizm wobec zaborców i nie przyjął się w Polsce.

Prof. Konarski podkreślił w czasie dyskusji, że od 400 lat mamy problem z polskim państwem. – Jesteśmy społeczeństwem trybalnym. Jest wiele niedociągnięć w funkcjonowaniu Unii Europejskiej, ale bycie samodzielnym państwem narodowym nie jest dobrą przesłanką ku przetrwaniu – mówił. Wyraził też opinię, że jeśli nie uda się eksperyment poprawy funkcjonowania Unii, to efektem może być radykalny wzrost populizmu.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego daje szansę na to, aby zastępować stereotypy faktami, a opinie kształtować na podstawie rzeczowej wymiany poglądów.

XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbywa się pod hasłem „Europa w obliczu nowych wyzwań”.