Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o księgowości w turystyce
Jakie są formy prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw turystycznych? Czym się kierować, określając ceny i koszty usług? Co trzeba wiedzieć o ryzykach finansowych w turystyce? – tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas spotkania Koła Młodego Księgowego, które odbyło się 18 listopada 2014 r. o godz. 16:45 sala 212.
W niuanse księgowości w turystyce wprowadzi uczestników Agnieszka Gajewska – Prezes Zarządu MAKTE Kancelaria Audytorów i Doradców Sp. z o.o. i Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
– Księgowość w turystyce jest tematyką trudną, dlatego warto zacząć ją zgłębiać już na etapie studiów. Zapraszamy studentów finansów i rachunkowości oraz turystyki, ale także wszystkich, których zainteresował temat. Może stanie się on dla was inspiracją do dalszego rozwoju zawodowego? – zachęca dr Katarzyna Orzechowska, opiekun koła.
Podczas spotkania można było poznać zagadnienia związane z księgowości w turystyce:
1. Formy prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw turystycznych – specyfika
2. Zasady (polityka) rachunkowości w branży, m.in.
- majątek
- materiały
- wycena zapasów
- kalkulacja kosztu wytworzenia
- należności
3. Kalkulacja cen i kosztów realizacji usług
- ogólne zasady kalkulacji cen
- składowe kosztu realizacji usługi turystycznej
- przykłady kalkulacji cen w gastronomii, hotelarstwie, biurze podróży
4. Ryzyka finansowe w branży turystycznej
5. Podatki w branży turystycznej
- ogólne zasady opodatkowania w branży
- podatek VAT w branży
- kasy fiskalne
O prowadzącej
Agnieszka Gajewska – biegły rewident, Prezes Zarządu MAKTE Kancelaria Audytorów i Doradców Sp. z o.o., wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, członek Krajowej Izby Biegłych Rewidentów (przewodnicząca Klubu Biegłych Rewidentów), członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (sekretarz Koła Spółek oraz członek Prezydium Klubu Biegłych Rewidentów); członek rad nadzorczych. Ukończyła studia na wydziale finanse i bankowość w Szkole Głównej Handlowej oraz kurs ACCA Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej.
Od 1993 r. jest związana z Giełdą Papierów Wartościowych – pracując w Biurze Maklerskim nadzoruje ewidencję i obrót papierami wartościowymi.
W latach 1994-2005 współtworzyła System Zarządzania „Symfonia”, była konsultantem systemu „Datev” do badania sprawozdań finansowych oraz do audytu podatkowego. Wdrażała systemy informatyczne, organizację księgowości w kilkudziesięciu spółkach m.in. giełdowych.
Od 2008 r. bada sprawozdania finansowe jednostkowe i skonsolidowane w tym spółek notowanych na GPW, plany połączeń i podziałów spółek, zajmuje się wycenami przedsiębiorstw, przygotowuje prospekty emisyjne. Jest autorką artykułów z dziedziny finansów i rachunkowości.