5. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Vistuli
Przed nami piąta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Vistuli. To inspirujące wydarzenie odbędzie się w środę 31 stycznia w godz. 15:00-17:30 w Auli 2A. Będzie je można śledzić także na Facebooku: https://www.facebook.com/uczelniavistula.
Studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej pokażą 11 krótkometrażowych filmów dokumentalnych, które zostały zrealizowane w ramach Warsztatu Telewizyjnego/TV Workshop prowadzonego przed red. Marcina Antosiewicza.
W tym roku studenci pokażą 11 mini filmów dokumentalnych. Obrazy opowiadają historie młodych artystów, ludzi zmagających się z problemami zdrowia psychicznego, Ukraińców próbujących odnaleźć się w wojennych realiach, jak również sportowców, którzy wbrew przeciwnościom losu postanawiają walczyć o swoją karierę i przyszłość.
Program Festiwalu
15:00-15:05 – Powitanie.
15:05-15:10 -Przedstawienie liderów grup produkcyjnych.
15:10-15:25 – Oficjalne otwarcie festiwalu:
- dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor AFiB Vistula,
- dr Ali Şengul, dziekan Wydziału Filologii i Dziennikarstwa AFiB Vistula,
- dr Grzegorz Mathea, dyrektor Programu Kształcenia Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna
15:25-17:00 – Pokaz 11 filmów festiwalowych w kolejności programu festiwalu. Przed każdym filmem odbędzie się prezentacja grup produkcyjnych.
17:00-17:15 – Podsumowanie 11 wyświetlonych filmów.
17:15-17:30 – Rozmowa z liderami grup producenckich.
17:30-17:32 – Zakończenie festiwalu.
Filmy:
„Głos wolności”
Film „Głos wolności” opowiada historię młodej ukraińskiej dziewczyny, której pasja do muzyki ukształtowała się w dzieciństwie, ale wojna zmienia jej świat. Decyduje, że chce zmienić język na ukraiński, aby przyczynić się do promocji ukraińskiej muzyki i zachowania swojego dziedzictwa kulturowego. Jej rozwiązanie brzmi prosto, ale staje przed prawdziwymi wyzwaniami, takimi jak: trudności w pisaniu tekstów i zmiana stylu. Mimo wszystko znajduje siłę i determinację, by kontynuować, ponieważ wierzy, że może to zjednoczyć ludzi i przynieść nadzieję, że ludzie będą popularyzować ukraińską kulturę we wszystkich aspektach.
Production group Kinoharmony: Lada Nihai, Valeria Salomentsava, Yana Chernyshevych, Alicja Ściślak, Oleksandr Rieviakin
„Mind of Art”
To krótki dokument o fascynującej podróży Dmytro, artysty i pełnego pasji ukraińskiego imigranta w Polsce. Pomimo chaosu wojny Dmytro zmienił się ze zwykłego pracownika korporacji w wyjątkowego twórcę sztuki. Charakterystyczne połączenie abstrakcji i sztuki ludowej staje się odzwierciedleniem świata Dimy, widzianym jego oczami. Śledź jego historię podczas jego pierwszej wystawy pokazującej głęboką siłę sztuki – nawet w trudnych czasach.
Grupa produkcyjna Slay Team: Valeriia Glyten, Daryna Kachinska, Miriyam Dosova
„Z miłości do tańca”
Niekończąca się miłość do tańca, siła ducha i droga sportowca ze wszystkimi jej trudnościami. Historia baletnicy Ludviki jest nie tylko autobiografią sportowca, ale przede wszystkim opowieścią o tym, że każde marzenie może się spełnić, jeśli dąży się do niego całym sercem. Ludvika dzieli się swoimi doświadczeniami, przeszła poważną kontuzję, mówi o zawodach i „swojej” wizji tego trudnego, ale oszałamiająco pięknego sportu.
Grupa produkcyjna VOLLA TEAM: Liliia Kryvoruchko, Alicja Janczak, Anna-Viktoria Husiewa, Laura Czerwińska, Oktawia Pierzchała
„I’ll never give up”
Film „Никогда не сдамся (I’ll never give up)” to historia dziewczyny, która, z powodu kontuzji, rzuciła sport, ale nie poddała się. Zmieniła styl życia i żyje dalej.
Production group Kinoharmony: Lada Nihai, Valeria Salomentsava, Yana Chernyshevych, Alicja Ściślak, Oleksandr Rieviakin
Grupa produkcyjna BeReal: Mariia Halahan, Anastasiia Moroz, Sofia Chornenka, Adam Asanaly Tegin
„Triumf”
Historia młodego chłopaka, który w nastoletnim wieku słyszy diagnozę diametralnie zmieniającą jego perspektywę. Krzysiek musi dwukrotnie zmierzyć się z wyniszczającą chorobą, która odbiera mu najważniejsze lata młodości. Jest to dokument, który może nauczyć rówieśników, żeby nigdy nie poddawać się, zwłaszcza, gdy stawka jest tak ważna – w tym przypadku chodzi o życie.
Production group Kronikarze: Juliya Sandaliuk, Yeva Lakizo, Krzysztof Wilczyński, Lika Prokopenko
„Smoothly to Happiness”
Film opowiada historię młodej dziewczyny z Białorusi, która przeprowadziła się do Polski w poszukiwaniu nowego życia. Samotna, w obcym kraju, musi stawić czoło trudnościom, takim jak: brak pracy, oddalenie od rodziny i przyjaciół. Pogrążona przez 6 miesięcy w depresji zwraca się do psychologa, który otwiera przed nią drzwi do zdrowia poprzez niespodziewane źródło – basen. Pływanie staje się nie tylko ćwiczeniem fzycznym, ale również kołem ratunkowym dla jej duszy. W tej fascynującej podróży do świata wody bohaterka odnajduje nie tylko siłę do pokonania depresji, ale także pracę i w końcu szczęście. „Smoothly to Happiness” to historia przemiany, odkrywania samej siebie, i o tym, jak nawet w najtrudniejszych chwilach można znaleźć światło wokół siebie.
Grupa produkcyjna Blue screen: Viktoryia Laskevich, Zhuravleva Valeria, Anastasiia Laus, Diana Levytska, Anastasiia Fartushna
„Patrzę Sercem”
Historia Oliwi, która zmagała się z wieloma trudnościami w życiu, a lekarstwem na nie okazała się pomoc niepełnosprawnym kotom.
Grupa produkcyjna Art Film Represent: Faustyna Wujkowska, Aliaksandra Fedorovich, Ilonna Nemtseva, Viktoriia Dosenko, Nazar Sokhan
„Niebo marzeń”
Obraz przedstawia mężczyznę, który marzył o zostaniu pilotem, ale z powodu okoliczności nie mógł spełnić swojego marzenia. Żył dalej, a szczęście i spokój ducha odnalazł w życiu rodzinnym.
Grupa produkcyjna Serotonina Films: Ola Domanowska, Kinga Janowicz, Denys Lysenko, Mikita Minewicz
„Follow your dreams wherever you are”
Film opowiada historię silnej kobiety, która straciła pracę na Białorusi i zmuszona jest zacząć od nowa w Polsce. Pomimo posiadania dwóch dyplomów Victoria jest zmuszona do pracy w hotelu i gastronomii, jak to było w młodości. Zaczyna na nowo życie w obcym kraju, tak naprawdę od zera. Jednak zdając sobie sprawę ze swoich możliwości, postanawia zmienić swoje życie. W końcu wraz z córką otwierają przytulną kawiarnię z galerią sztuki, przekuwając marzenia w rzeczywistość i znajdują nowy smak wolności.
Grupa produkcyjna The Destiny: Mateusz Taszycki, Marharyta Krupa, Karyna Mahera, Vladyslava Podvoiska
„Now, I am walking”
To film dokumentalny o studencie-emigrancie, który początkowo borykał się z trudnościami finansowymi w Polsce i był zmuszony spać na stacji kolejowej. Pomimo wyzwań udało mu się osiedlić, wspierając także siostrę. Teraz doskonale sprawdza się w pracy kelnerskiej i jednocześnie studiuje w Uczelni Vistula. To jest opowieść o podróży młodego chłopca po świecie i życiu.
Production group Eurasia production house: Nazar Atamanuik, Gaurav Khandelwal, Medina Ergasheva
„ATILLA: no pains, no gains”
Atilla z Baku był chłopakiem z marzeniem o nowym życiu w Europie. Zdecydował się
rozpocząć od Warszawy, licząc na nowe możliwości. Jednak wyzwanie nadeszło
niespodziewanie – egzamin z angielskiego. Stawiając czoła nieoczekiwanemu testowi,
Atila doznał porażki. Jednak to właśnie to niepowodzenie otworzyło mu drzwi do
nieoczekiwanych i ekscytujących możliwości, które zmieniły jego życie na zawsze.
Zespół produkcyjny: NESPROSTA: Marta Zvarych, Yulia Tovtyn, Daria Rihina
Serdecznie zapraszamy!
31 stycznia, godz. 15.00-17.30, Aula 2A