Strona główna / Wpisy / Status studenta – kogo obowiązuje, co daje, kiedy można go stracić?

Status studenta – kogo obowiązuje, co daje, kiedy można go stracić?

Co daje status studenta

Czas studiów zwykle jest oceniany jako jeden z najlepszych etapów życia. To lata pełne wyzwań, ale i niesamowitych możliwości. Studia są inwestycją, która przynosi wiele profitów. Mają na nas długotrwały wpływ, kształtując naszą wiedzę, umiejętności oraz postawy.

Co daje status studenta?

Aby cieszyć się studenckim życiem, trzeba mieć formalny status studenta. Co on daje? Otóż zapewnia dostęp do edukacji wyższej, liczne przywileje i wsparcie, które ułatwiają zdobywanie wiedzy, rozwój osobisty oraz zawodowy. Dzięki temu młodzi ludzie mogą lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy i aktywnego udziału w życiu społecznym.

· Dostęp do edukacji wyższej

Status studenta umożliwia udział w zajęciach akademickich, wykładach, seminariach i laboratoriach, co jest podstawą zdobywania wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Ma też prawo do uczestniczenia w badaniach naukowych.

· Zniżki i ulgi

Studenci mogą korzystać z licznych zniżek na transport publiczny, bilety do kin, teatrów, muzeów oraz innych instytucji kulturalnych. Dzięki statusowi studenta mogą aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym na korzystniejszych warunkach finansowych.

· Wsparcie finansowe

Studenci mają możliwość ubiegania się o różne formy wsparcia finansowego, takie jak stypendia socjalne i naukowe oraz zapomogi. Ułatwia to pokrycie kosztów związanych z edukacją oraz codziennym życiem.

· Możliwości rozwoju osobistego i zawodowego

Status studenta otwiera drzwi do licznych organizacji studenckich, kół naukowych, warsztatów, konferencji oraz praktyk i staży zawodowych. Dzięki temu studenci mogą rozwijać swoje umiejętności, zdobywać doświadczenie zawodowe i nawiązywać cenne kontakty.

· Mobilność międzynarodowa

Studenci mają możliwość uczestniczenia w programach wymiany międzynarodowej, takich jak Erasmus+, co pozwala na zdobywanie doświadczeń za granicą, naukę języków obcych oraz poznawanie innych kultur.

· Wsparcie akademickie

Status studenta gwarantuje też szeroką gamę wsparcia akademickiego, w tym dostęp do bibliotek, materiałów dydaktycznych, laboratoriów, konsultacji z wykładowcami a także do Programu Mentoringu.

Trzeba pamiętać, że ze statusem studenta wiążą się także obowiązki. Student jest zobowiązany przestrzegać Regulaminu Studiów, wykonywać zarządzenia władz i organów uczelni, dbać o jej dobre imię, szanować tradycje i zwyczaje a w szczególności:

• systematycznie i aktywnie zdobywać wiedzę,
              • odnosić się z szacunkiem do innych studentów i pracowników uczelni,
              • etycznie uzyskiwać zaliczenia i zdawać egzaminy,
              • terminowo wnosić opłaty.
              kiedy jest status studenta

Kiedy zaczyna się i kończy status studenta?

Status studenta formalnie zaczyna się w momencie immatrykulacji, czyli przyjęcia w poczet studentów oraz złożenia ślubowania, którego treść określa Statut Uczelni. To niezwykle podniosła uroczystość, ważna dla całej społeczności akademickiej. Od tej chwili student może korzystać ze wszystkich praw i przywilejów związanych ze statusem studenta.

A kiedy kończy się status studenta, czy po obronie? Formalnie status studenta wygasa w dniu uzyskania dyplomu ukończenia studiów. Po pomyślnej obronie pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej student uzyskuje dyplom, co formalnie kończy jego status studenta. Wtedy były student traci prawa i przywileje związane ze statusem studenta, takie jak zniżki na transport czy ubezpieczenie zdrowotne. Są jednak pewne wyjątki, kiedy status studenta można stracić wcześniej. Są to następujące okoliczności:

• skreślenie z listy studentów – to może nastąpić z różnych przyczyn, takich jak brak zaliczeń, nieopłacenie czesnego czy naruszenie regulaminu uczelni, w tym niewłaściwe zachowanie czy plagiat;
              • rezygnacja ze studiów – student może z własnej woli zrezygnować z kontynuowania nauki i wtedy jego status studenta wygasa z chwilą przyjęcia rezygnacji przez uczelnię;
              • przerwanie studiów – np. z powodu urlopu dziekańskiego, jednak w takim przypadku status studenta może zostać zawieszony, a nie całkowicie utracony.

Czy studia podyplomowe dają status studenta?

Status studenta dotyczy osób podejmujących studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie. Pojawia się jednak pytanie, czy również studia podyplomowe dają status studenta? Studia podyplomowe są formą kształcenia przeznaczoną dla osób, które ukończyły już studia wyższe i pragną poszerzyć swoją wiedzę w określonej dziedzinie. Chociaż uczestnicy studiów podyplomowych są nadal związani z uczelnią i korzystają z jej zasobów edukacyjnych, nie mają oni formalnego statusu studenta. Oznacza to, że nie przysługują im zniżki studenckie ani inne przywileje typowe dla studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia.

Jak sprawdzić, czy masz status studenta?

Sprawdzenie, czy masz status studenta jest banalnie proste. W pierwszym kroku sprawdź ważność legitymacji studenckiej. Jeśli posiadasz ważną legitymację, jesteś aktywnym studentem. Legitymacja powinna mieć aktualną pieczątkę lub hologram, który potwierdza jej ważność na dany semestr.

Możesz też sprawdzić status swojego konta na portalu studenckim. Po zalogowaniu się zobaczysz informacje o aktualnym statusie studenta, zapisach na zajęcia, uzyskanych ocenach oraz finansach związanych ze studiami.

Aktualne informacje o twoim statusie możesz też zyskać poprzez regularne sprawdzanie skrzynki pocztowej. Uczelnia wysyła ważne informacje na uczelniane adresy e-mail.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z dziekanatem uczelni. Jego pracownicy mają dostęp do aktualnych danych dotyczących wszystkich studentów i mogą potwierdzić twój status.