UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Nauka i badania / Nasze osiągnięcia / Polskie klastry. Wpływ współpracy wewnątrz klastra ułatwianej przez organizacje klastrowe na konkurencyjność MŚP

Polskie klastry. Wpływ współpracy wewnątrz klastra ułatwianej przez organizacje klastrowe na konkurencyjność MŚP

W wydawnictwie Routledge ukazała się nowa, ważna pozycja pt. „Economic Clusters and Globalization. Diversity and Resilience„ zawierająca rozdział napisany przez dr hab. Martę Götz, z naszej Uczelni, we współpracy z prof. dr hab. Barbarą Jankowską z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu: Polish clusters. The impact of intra-cluster cooperation facilitated by cluster organizations on SMEs’ competitiveness.

W streszczeniu czytamy: W tym rozdziale skupiamy się na polskich klastrach i pokazujemy, że wsparta przez nie współpraca wewnątrz klastrów zapewnia firmom klastrowym, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), korzyści umożliwiające im podnoszenie konkurencyjności. Determinanty konkurencyjności MŚP, zwłaszcza bariery dla rozwoju firmy, były badane przez wielu naukowców. Niemniej jednak temat ten pozostaje kluczowy ze względu na fakt, że MŚP są kręgosłupem gospodarek krajowych i mają jeszcze większe znaczenie dla gospodarek po transformacji. Klastry i ich wyspecjalizowane organizacje – organizacje klastrowe (OK) – mogą pomóc sprostać wyzwaniom stojącym przed MŚP. Dokonałyśmy przeglądu i oceny najlepszych praktyk z wybranych polskich klastrów, w których dominują mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz określiłyśmy ich praktyczne konsekwencje. Twierdzimy, że OK mogą działać jako droga, którą przekształca się czynniki atrakcyjności (charakterystyczny rdzeń klastrów) w przewagi konkurencyjne (decydujące dla MŚP).

Dokładne dane bibliograficzne (w formacie wydawnictwa): Puig, F. (Ed.), Urzelai, B. (Ed.). (2019). Economic Clusters and Globalization. London: Routledge, https://doi.org/10.4324/9780429444975.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Grafika Zarządzanie MBA Women in Leadership Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodologia i metody badawcze w naukach społecznych Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Ekonomia Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Rzeczoznawstwo pojazdów, maszyn i urządzeń Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Cyberbezpieczeństwo dla informatyków Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Ekonomia online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +41

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.