Strona główna / Wpisy / Gramatyka i słówka na blachę? Grunt to metoda

Gramatyka i słówka na blachę? Grunt to metoda

Jak rozwiązać język, czyli metodyka nauczania języków obcych i języka polskiego jako obcego lub drugiego

Zdjęcie studentów na zajęciach

Około 44 proc. Polaków nie zna żadnego języka obcego. To fatalna informacja. Dobra jest taka, że coraz więcej z nas uczy się języków, bo coraz więcej podróżujemy i pracujemy w międzynarodowym środowisku. Jednocześnie coraz więcej obcokrajowców przyjeżdżających do Polski poznaje tajniki języka polskiego – i to z sukcesem, a Polacy, których dzieci urodziły się za granicą, a są ich tysiące, też chcą by latorośl znała język ojczysty.

Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że umiejętności językowe to same korzyści:

• większe możliwości komunikacji
  • silniejsza pozycja na rynku pracy
  • lepsze perspektywy
  • swoboda i pewność siebie

Łap szansę

Przed nauczycielami języków obcych oraz języka polskiego jako obcego lub drugiego jest więc wiele pracy, mnóstwo inspirujących wyzwań i motywacja do podnoszenia kwalifikacji. Rosnąca zaś fala uczących się może być również wskazówką dla tych, którzy dopiero zastanawiają się jakie studia wybrać. Ponad milion Polaków korzysta z usług prywatnych nauczycieli. Drugie tyle chodzi na kursy. Uczą się nawet seniorzy. 80 % Uniwersytetów Trzeciego Wieku ma w programie lekcje języków obcych.

Łap szansę

Najpopularniejsze języki to:

• Angielski
  • Niemiecki
  • Francuski
  • Hiszpański
  • Włoski

Dla tych, którzy chcą uczyć języków obcych lub widzą się w charakterze lektora języka polskiego Akademia Biznesu i Finansów Vistula przygotowała atrakcyjną ofertę: studia podyplomowe Metodyka nauczania języków obcych oraz Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego lub drugiego. Dają one uprawnienia do pracy w charakterze nauczyciela oraz wzmacniają kompetencje.

Gramatyka i słówka na blachę? Grunt, to metoda

Każdy ma potencjał by nauczyć się języka obcego. Tak zbudowany jest nasz mózg. Naukę najlepiej zacząć jak najwcześniej. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology odkryli, że aby być dwujęzycznym trzeba zacząć przed 10 rokiem życia. Ale potem nadal mamy ogromne możliwości. Rynek jest coraz większy i coraz bardziej wymagający. Innego podejścia wymagają dorośli, a zupełnie innego dzieci, które uczą się języka, choć nie mają pojęcia o gramatyce. Do tradycyjnych metod nauczania dołączają zupełnie nowe.

Gramatyka i słówka na blachę? Grunt, to metoda

Coraz częściej wykorzystywane są:

• platformy e-learningowe
  • podcasty- czyli materiały multimedialne dźwiękowe lub filmowe udostępniane przez serwisy radiowe i telewizyjne
  • TEDy – czyli krótkie wystąpienia publiczne, których celem jest prezentacja konkretnego pomysłu, problemu lub podejścia
  • blogi

Chodzi o to, by zachęcić uczącego się by słuchał i mówił, by zanurzył się w języku.
Metod jest wiele, ale wszystkie skupiają się na jednym – komunikacji. Celem jest przede wszystkim wyrobienie umiejętności sprawnego posługiwania się językiem w codziennych sytuacjach, rozumienie i swobodne prowadzenie rozmowy.
Jaką jednak metodę wybrać? A może stosować je wszystkie? Jak odnieść sukces w nauczaniu języka? Nasze studia podyplomowe wskazują właściwą drogę.

Metodyka nauczania języków obcych oraz Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego lub drugiego – nowatorski program

Nasz autorski program, spełniający wymagania ministerialne, został stworzony przez wybitnych praktyków, specjalistów w dziedzinie dydaktyki i autorów podręczników.

Łączy ze sobą najnowsze zdobycze wiedzy w dziedzinie psycholingwistyki, neuroedukacji i metodyki:

• daje solidne przygotowanie merytoryczne w zakresie językoznawstwa
  • uczy indywidualnego podejścia
  • rozwija talent dydaktyczno-pedagogiczny zgodnie z najnowszymi trendami
  • daje do ręki nowoczesne narzędzia, by uczyć sprawnie i skutecznie
  • umożliwia dalszy rozwój

Nauczyciel może zmotywować i zachęcić do nauki języka – wprowadzić w nowy świat i zainteresować kulturą. To jego misja, która może dać mnóstwo satysfakcji. Ważne jest więc by nauczyciel umiał budować właściwe relacje z uczącym się, by potrafił wzmocnić swój autorytet, przy jednoczesnym poszanowaniu autonomii ucznia. Sztuką jest odkrywać talenty i wzmacniać mocne strony drugiego człowieka. Dlatego w programie naszych studiów stawiamy na warsztaty, treningi i analizę pedagogicznych case studies. Dobry nauczyciel powinien być dobrym dydaktykiem, psychologiem i pedagogiem. Od tego zależy jego sukces i sukces uczących się.