Strona główna / News / Urzędnicy Unii Europejskiej o karierze w instytucjach Wspólnoty

Urzędnicy Unii Europejskiej o karierze w instytucjach Wspólnoty

2 grudnia studenci Akademii Finansów i Biznesu Vistula spotkali się z urzędnikami Unii Europejskiej: Filipem Ślęzakiem ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE oraz Łukaszem Lisickim Policy Officer w Dyrekcji ds. Energii w Komisji Europejskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Badań w dyscyplinie Nauki o Polityce i Administracji oraz kierunek Stosunki Międzynarodowe. Spotkanie otworzył dr hab. Wawrzyniec Konarski, rektor i profesor AFiB Vistula, a moderowała je dr hab. Agnieszka Legucka, profesor AFiB Vistula.

Według opinii prelegentów instytucje unijne czekają na młodych pracowników, w tym szczególnie na obywatelki i obywateli Polski, których niedostateczna reprezentacja jest coraz bardziej odczuwalna.

W trakcie blisko dwugodzinnego spotkania goście podzielili się ze studentami praktyczną i cenną wiedzą na temat ścieżek kariery zawodowej w instytucjach unijnych, w tym przede wszystkim w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i agencjach unijnych. Omówili rodzaje staży, a także konkursów na stanowiska w instytucjach Wspólnoty. Przedstawili warunki pracy oraz procedury naboru. Podpowiedzieli, jak przygotowywać aplikację i na czym skupić się, będąc studentami ostatnich lat studiów I i II stopnia. Zwrócili uwagę, że ważne są: właściwy wybór tematu pracy dyplomowej i bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Dobrze widziane jest również wykazanie się stażem wakacyjnych w administracji rządowej (np. MSZ) lub w firmach prywatnych. Te ostatnie powinny działać w sektorze istotnym dla agendy, do której chce się aplikować.

Prelegenci podkreślili, że zaangażowanie Unii Europejskiej na rzecz równouprawnienia płci wzmacnia szanse kobiet na zatrudnienie w instytucjach unijnych. Wyrównywanie luki płciowej na poziomie menadżerskim w UE, a także na niższych szczeblach urzędniczych jest wyraźną tendencją w organach Wspólnoty.

Grudniowe spotkanie było jednym z całej serii wydarzeń organizowanych przez Instytut Badań w dyscyplinie Nauki o Polityce i Administracji oraz kierunek Stosunki Międzynarodowe. Na kolejne zapraszamy w nowym roku.