UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / System dwubiegunowy i zimna wojna. Geneza, tło, mechanizm, zakończenie

System dwubiegunowy i zimna wojna. Geneza, tło, mechanizm, zakończenie

szachy, Rosja, USA, grafika, flagi

Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Nauk o Polityce Akademii Finansów i Biznesu Vistula zapraszają na seminarium naukowe „System dwubiegunowy i zimna wojna. Geneza, tło, mechanizm, zakończenie”, które odbędzie się 25 lutego 2020 o godz. 10:00, w sali Senatu nr 21. Wykład wygłosi dr hab. Leszek Moczulski.

System dwubiegunowy zaczął się tworzyć w XVIII w. m. in. pod wpływem rozpoczętego wówczas przyśpieszenia demograficznego. Uformował się ostatecznie po drugiej wojnie światowej i szybko przybrał charakter zimnej wojny USA – ZSRR. Mechanizm tego konfliktu ukształtował się przypadkowo, poza wolą stron i okazał się korzystny dla USA. Na początku lat 70-tych zaczął się formować trzeci biegun – chiński. Polityka światowa zaczęła przekształcać się z dwustronnej w trójstronną, co ostatecznie doprowadziło do katastrofy ZSRR.

Dr hab. Leszek Moczulski jest polskim historykiem, politologiem i publicystą. To były działacz opozycji, współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz założyciel i wieloletni przywódca Konfederacji Polski Niepodległej. W okresie PRL represjonowany i wielokrotnie aresztowany, łącznie blisko sześć lat spędził w więzieniu z przyczyn politycznych. Po 1989 r. czynnie uczestniczył w życiu politycznym, był posłem na Sejm I i II kadencji oraz kandydatem w wyborach prezydenckich w 1990 i 1995 roku. Autor ok. 50 książek z dziedziny historii, politologii, geopolityki oraz prawa i ekonomii. Obecnie prowadzi badania naukowe i przygotowuje kolejne książki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych

25 lutego 2020 r., godz. 10:00, sala Senatu nr 21

Seminarium odbędzie się w języku polskim.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.