UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / „Edukacyjna rola turystyki kulinarnej w rozwoju regionalnym” – zmiana terminu konferencji

„Edukacyjna rola turystyki kulinarnej w rozwoju regionalnym” – zmiana terminu konferencji

jedzenie, wino, książka, ser

W związku z pandemią koronawirusa konferencja „Edukacyjna rola turystyki kulinarnej w rozwoju regionalnym”, organizowana przez Szkołę Główną Turystyki i Hotelarstwa Vistula oraz Instytut Wiedzy i Umiejętności, nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 14-15 maja 2020 r.

Ustalenie nowej daty nie jest dziś możliwe. Wstępnie planowane jest zorganizowanie wydarzenia jesienią, ale jego forma zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Możliwe jest wykorzystanie technologii zdalnych i przyjęcie formuły videokonferencji.

Celem konferencji jest stworzenie płaszczyzny wymiany poglądów i doświadczeń oraz zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie intensyfikacji turystyki kulinarnej, edukacji poprzez tę formę turystyki oraz wpływu turystyki kulinarnej na rozwój regionalny. W jej ramach zaplanowano wystąpienie gościa specjalnego – Erika Wolfa, dyskusję, debaty tematyczne, sesję referatową oraz warsztaty.

Więcej szczegółów na https://bit.ly/3etSZ5Y

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.