UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Wyprawa do Orli

Wyprawa do Orli

studenci, grupa, kościół, na zewnątrz

Jak najlepiej uczyć się zawodu architekta? W terenie, bo wtedy widać cały kontekst i czuje się atmosferę miejsca. Dlatego międzynarodowa grupa studentów architektury Akademii Finansów i Biznesu Vistula pojechała do Orli, wsi na Podlasiu o bardzo bogatej historii. Wizyta była wynikiem ustaleń między sołtysem Markiem Chmielewskim i rektorem naszej uczelni, profesorem Wawrzyńcem Konarskim.

Pierwsze wzmianki archiwalne o ziemiach, na których położona jest Orla pochodzą z XV wieku. Obecna wieś była kiedyś miastem i ważnym ośrodkiem rodu Radziwiłłów.

Dziś w Orli trudno doszukać się wielu oznak dawnej świetności. Rezydencja Radziwiłłów legła w gruzach, ale z dawnej architektury do dziś zachowało się kilka perełek: barokowa synagoga i kirkut żydowski oraz drewniana cerkiew. Centralnym punktem układu urbanistycznego pozostaje wytyczony w XVII wieku rynek.

Wynikiem wyprawy studentów architektury do Orli ma być stworzenie różnych koncepcji rewitalizacji wsi, aby była bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów. Studenci opracują swoje projekty w ramach zajęć. Możliwe, że ich prace zostaną wykorzystane, np. w planach zagospodarowania terenu wokół Gminnego Ośrodka Kultury bądź do wyeksponowania niedawno odkrytych fundamentów dawnej rezydencji Radziwiłłów.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.