Strona główna / News / Nasz wykładowca nagrodzony wyróżnieniem International Photography Awards 2015.

Nasz wykładowca nagrodzony wyróżnieniem International Photography Awards 2015.

28 września ogłoszono nazwiska laureatów nagrody „International Photo Awards – The Best Photographer of the year” przyznawanej corocznie w USA dla najlepszych fotografii świata. W kategorii najlepszy album fotograficzny roku honorowym wyróżnieniem nagrodzony został wykładowca Europejskiego Wydziału Sztuk AFIBV – dr. Paweł Opaliński.

W tegorocznej edycji konkursu, międzynarodowe jury złożone z kuratorów, fotoedytorów, właścicieli galerii, dyrektorów artystycznych i luminarzy świata fotografii, dokonało selekcji z 27000 tysięcy prac zgłoszonych ze 104 krajów. Wśród profesjonalistów, w kategorii najlepszy album fotograficzny roku, album wydany przez dr Opalińskiego nagrodzony został aż w trzech kategoriach: documentary, fine art, people. Gratulujemy!Nagrodzony album opublikowany został jako wydawnictwo towarzyszące – wraz z prezentacją multimedialną – projektowi 'Poruszeni – zapis transcendentalny’, który Opaliński realizował w Watykanie w 2011 i 2014 roku. Dwa cykle z tego projektu otrzymały już honorowe wyróżnienia w ubiegłorocznej edycji International Photography Awards w Los Angeles. Gratulujemy!

International Photography Awards, organizowany w Los Angeles/USA, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych świata. Corocznie bierze w nim udział blisko 20.000 uczestników. Nagrody przyznawane w konkursie nazywane są „Oscarami fotografii”. Wsród dotychczasowych laureatów, nagrodzonymi statuetkami Lucie Awards – przyznawanymi za całokształt twórczości – znaleźli się m.in. m.in.: Henri Cartier Bresson, Robert Evans, Marry Elen Mark, Annie Leibowitz, Sebastiao Salgado, Helmut Newton, Peter Lindbergh, Richard Avedon, David Bailey, Elliott Erwitt, Agencja Magnum Photos, Jousef Koudelka, Erwin Olaf, Nobuyoshi Araki, Joel Meyerowitz i Martin Parr. W tym roku po raz 13 Lucie Foundation przyznała nagrody oraz tytuły Fotografa Roku najlepszym fotografom świata – lista laureatów ogłoszona zostanie na uroczystej gali w Carnegie Hall w Nowym Jorku 27 października. Paweł Opaliński wyróżniony został w konkursie już po raz dziesiąty.

Nagrodzony album opublikowany został przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach jako wydawnictwo towarzyszące projektowi ‘Poruszeni – zapis transcendentalny’, który Opaliński realizował w Watykanie w 2011 i 2014 roku. Dwa cykle zdjęciowe z tego projektu – ‘The Babel’s Tower – postscriptum’ i ‘Photosacrum’ otrzymały już honorowe wyróżnienia w ubiegłorocznej edycji International Photo Awards. W czerwcu br. album ‘Poruszeni – zapis transcendentalny’ nagrodzony został również międzynarodowym wyróżnieniem Prix de la Photographie Paris przyznawanym przez fundację Paris Photography Prize.