Strona główna / News / Wpływ przemysłu 4.0 na bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach Grupy Wyszehradzkiej – raport końcowy

industry 4.0, IT, technologie, grafika, schemat

Międzynarodowy projekt naukowy „Effects of Industry 4.0 on FDI in the Visegrád countries” dobiegł końca, a jego rezultatem jest raport końcowy. Celem projektu było zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz ożywienie dyskusji na temat Przemysłu 4.0 i inwestycji zagranicznych w krajach V4.

Koordynatorem projektu „Effects of Industry 4.0 on FDI in the Visegrád countries” była Akademia Finansów i Biznesu Vistula, a wsparcia finansowego udzielił Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Zamiarem badaczy, którzy uczestniczyli w przedsięwzięciu było pokazanie, w jaki sposób Przemysł 4.0 niosący wzrost efektywności, innowacyjność, redukcję kosztów, wzrost przychodów i lepszą obsługę klienta, wpływa na kraje Grupy Wyszehradzkiej jako popularny region docelowy bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Dzięki BIZ wszystkie kraje V4 wykonały ogromny skok rozwojowy. Dziś stają wobec podobnych wyzwań – niedoboru siły roboczej, wzrostu płac, czy niskiego poziomu cyfryzacji przedsiębiorstw, w porównaniu do średniej europejskiej. Jednocześnie intensywnie konkurują między sobą o projekty BIZ w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym czy maszynowym.

W opublikowanym właśnie raporcie końcowym projektu „Effects of Industry 4.0 on FDI in the Visegrád countries” jego autorzy przedstawiają świeże spojrzenie na te niezwykle ciekawe zagadnienia. Podkreślają specyfikę BIZ w Grupie Wyszehradzkiej oraz pokazują podobieństwa i różnice między poszczególnymi krajami. Prezentują wyniki przeprowadzonych badań oraz omawiają wpływ transformacji cyfrowej na konkurencyjność firm i atrakcyjność lokalizacji. Definiują także konkretne problemy, określają wyzwania oraz formułują rekomendacje dla decydentów w obszarze przyciągania nowych i utrzymania obecnych bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W czasach narastającego protekcjonizmu, niestabilności gospodarczej, nierówności i w przededniu czwartej rewolucji przemysłowej jest to kluczowe dla rozwoju V4.

Zachęcamy Państwa do lektury