Tajemnice chińskiego sukcesu i wielka rozgrywka Pekin-Waszyngton
Na froncie wielkiej handlowej wojny między USA i Chinami trwa na razie zawieszenie broni. Po ostatnim spotkaniu Donalda Trumpa i Xi Jipinga w Buenos Aires, przywódcy dali sobie czas.
Waszyngton z trudnością jednak godzi się z nową rolą azjatyckiego mocarstwa. Stosunki amerykańsko-chińskie, to obecnie najważniejsza, wyłaniająca się oś struktury polityki międzynarodowej. Dlatego wzajemne relacje Pekin-Waszyngton są przedmiotem wielu badań.
Instytut Stosunków Międzynarodowych zaprasza na seminarium naukowe „Relacje chińsko-amerykańskie: ideologia, interesy i obecna strategia”. Wykład wygłosi ppłk (rez.) Mariusz Rukat – wykładowca Collegium Civitas i Uczelni Łazarskiego, doktorant ISP Polskiej Akademii Nauk. W latach 2000 – 2008 był analitykiem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON ds. relacji polityczno-wojskowych Sił Zbrojnych RP z zagranicą, w specjalizacji: Stany Zjednoczone, Chiny oraz państwa Dalekiego Wschodu, Azji Południowowschodniej i Pacyfiku. W latach 2008 – 2012 r. pełnił funkcję zastępcy attaché obrony przy Ambasadzie RP w Pekinie.
Gościem seminarium będzie także prof. Bogdan Góralczyk, wybitny sinolog, politolog, dyplomata i publicysta, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1976 r. obserwuje Chiny oraz kraje Azji Wschodniej Południowej. Był ambasadorem RP w Tajlandii i Birmie. Jego książka, którą właśnie promuje „Wielki renesans, chińska transformacja i jej konsekwencje” jest wyjątkową pozycją. Profesor przebija się przez mury propagandy i warstwy ogranych schematów, pokazując wewnętrzne kulisy przemian, wątpliwości, paradoksy i kręte ścieżki decyzyjne chińskich elit władzy. Tym przekrojowym opracowaniem, opartym przede wszystkim na nieznanych szeroko źródłach chińskich, zadaje cios nie tylko miernej publicystyce, ale i całemu pokoleniu badaczy Chin współczesnych.
Celem seminarium jest m.in.: wskazanie zasadniczych różnic ideologicznych pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi, które od lat uniemożliwiają osiągnięcie trwałego porozumienia stron; określenie strategicznych i gospodarczych interesów amerykańskich w regionie Azji i Pacyfiku; a także omówienie obecnej konfiguracji chińskich i amerykańskich (oraz sojuszniczych) sił w perspektywie potencjalnych operacji militarnych i działań w przypadku konfliktu.
Polityka Donalda Trumpa wydaje się dziś dążyć do zmiany wcześniejszej formuły amerykańskich relacji z Chinami. Wprowadzony system taryfowego „rozliczania” Chin za spowolnienie gospodarki USA, jest najprawdopodobniej pierwszym krokiem mającym zbadać determinację Chin do podjęcia strategicznego wyzwania. Jednocześnie, pomimo przytłaczającej, globalnej przewagi militarnej, Waszyngton staje dziś wobec konieczności zdefiniowania dalszej roli Stanów Zjednoczonych w strukturze międzynarodowej, uwzględniając możliwości wewnętrzne kraju, zewnętrzne interesy polityczno-gospodarcze, ale przede wszystkim rodzące się nowe filary międzynarodowej siły. W tym kontekście, właściwe określenie relacji Waszyngtonu z Pekinem, będzie dla administracji Trumpa zarówno szansą, jak i zagrożeniem.
Zapraszamy 18 grudnia 2018 r. o godz.10:00 do sali 21 w kampusie naszej uczelni.