UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Tajemnice chińskiego sukcesu i wielka rozgrywka Pekin-Waszyngton

Tajemnice chińskiego sukcesu i wielka rozgrywka Pekin-Waszyngton

Początek: wt., 18 gru 2018, 10:00

Na froncie wielkiej handlowej wojny między USA i Chinami trwa na razie zawieszenie broni. Po ostatnim spotkaniu Donalda Trumpa i Xi Jipinga w Buenos Aires, przywódcy dali sobie czas.

Waszyngton z trudnością jednak godzi się z nową rolą azjatyckiego mocarstwa. Stosunki amerykańsko-chińskie, to obecnie najważniejsza, wyłaniająca się oś struktury polityki międzynarodowej. Dlatego wzajemne relacje Pekin-Waszyngton są przedmiotem wielu badań.

Instytut Stosunków Międzynarodowych zaprasza na seminarium naukowe „Relacje chińsko-amerykańskie: ideologia, interesy i obecna strategia”. Wykład wygłosi ppłk (rez.) Mariusz Rukat  – wykładowca Collegium Civitas i Uczelni Łazarskiego, doktorant ISP Polskiej Akademii Nauk.  W latach 2000 – 2008 był analitykiem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON ds. relacji polityczno-wojskowych Sił Zbrojnych RP z zagranicą, w specjalizacji: Stany Zjednoczone, Chiny oraz państwa Dalekiego Wschodu,  Azji Południowowschodniej i Pacyfiku. W latach 2008 – 2012 r. pełnił funkcję zastępcy attaché obrony przy Ambasadzie RP w Pekinie.

Gościem seminarium będzie także prof. Bogdan Góralczyk, wybitny sinolog, politolog, dyplomata i publicysta, dyrektor Centrum Europejskiego  Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1976 r. obserwuje Chiny oraz kraje Azji Wschodniej Południowej. Był ambasadorem RP w Tajlandii i Birmie. Jego książka, którą właśnie promuje „Wielki renesans, chińska transformacja i jej konsekwencje” jest wyjątkową pozycją. Profesor przebija się przez mury propagandy i warstwy ogranych schematów, pokazując wewnętrzne kulisy przemian, wątpliwości, paradoksy i kręte ścieżki decyzyjne chińskich elit władzy. Tym przekrojowym opracowaniem, opartym przede wszystkim na nieznanych szeroko źródłach chińskich, zadaje cios nie tylko miernej publicystyce, ale i całemu pokoleniu badaczy Chin współczesnych.

Celem seminarium jest m.in.: wskazanie zasadniczych różnic ideologicznych pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi, które od lat uniemożliwiają osiągnięcie trwałego porozumienia stron; określenie strategicznych i gospodarczych interesów amerykańskich w regionie Azji i Pacyfiku; a także omówienie obecnej konfiguracji chińskich i amerykańskich (oraz sojuszniczych) sił w perspektywie potencjalnych operacji militarnych i działań w przypadku konfliktu.

Polityka Donalda Trumpa wydaje się dziś dążyć do zmiany wcześniejszej formuły amerykańskich relacji z Chinami. Wprowadzony system taryfowego „rozliczania” Chin za spowolnienie gospodarki USA, jest najprawdopodobniej pierwszym krokiem mającym zbadać determinację Chin do podjęcia strategicznego wyzwania. Jednocześnie, pomimo przytłaczającej, globalnej przewagi militarnej, Waszyngton staje dziś wobec konieczności zdefiniowania dalszej roli Stanów Zjednoczonych w strukturze międzynarodowej, uwzględniając możliwości wewnętrzne kraju, zewnętrzne interesy polityczno-gospodarcze, ale przede wszystkim rodzące się nowe filary międzynarodowej siły.  W tym kontekście, właściwe określenie relacji Waszyngtonu z Pekinem, będzie dla administracji Trumpa zarówno szansą, jak i zagrożeniem.

Zapraszamy 18 grudnia 2018 r. o godz.10:00 do sali 21 w kampusie naszej uczelni.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Grafika Zarządzanie MBA Women in Leadership Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodologia i metody badawcze w naukach społecznych Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Ekonomia Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Rzeczoznawstwo pojazdów, maszyn i urządzeń Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Cyberbezpieczeństwo dla informatyków Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Ekonomia online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +41

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.