Sztuka, która inspiruje widzów do myślenia. Spotkanie z Włodzimierzem Kwiatkowskim
7 grudnia gościliśmy w Uczelni Vistula wybitnego malarza, Włodzimierza Kwiatkowskiego, wykładowcę Królewskiej Katalońskiej Akademii Sztuki w Barcelonie. Artysta spotkał się ze studentami i pokazał kilka swoich prac. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Podczas spotkania ze studentami artysta mówił o idei swojej sztuki oraz o niezwykłym warsztacie. Jego prace wyróżnia specjalna technika opatentowana przez artystę i określana przez niego jako „In Hyperopia” („W nadwzroczności”). Dzięki niej obrazy Włodzimierza Kwiatkowskiego ożywają. Śledzą oglądającego je widza, a doskonała iluzja powoduje, że głębia nieoczekiwanie wciąga w obraz. Tak silne poczucie głębi artysta osiąga, nie tylko tworząc geometrycznie wypukłe podobrazia, ale przede wszystkim wykorzystując wiedzę z zakresu optyki.
Włodzimierz Kwiatkowski podkreśla, że sztuka powinna być odzwierciedleniem charakteru, naszych przeżyć i dążeń. Jest więc dla niego przejawem ekshibicjonizmu. – Malarstwo to ja, to moje linie papilarne – mówi. – Moje malarstwo to tradycyjny warsztat. Jest renesansowe w formie i nadrzeczywiste w treści. Trochę magii, tajemnicy, teatru, elegancji. Każdy obraz to rozbudowana moralizatorska opowieść z wieloma rozwiązaniami – dodaje.
Gość Uczelni Vistula studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz na Wydziale Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Od lat mieszka w Marbelli. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne i rysunek, tworzy też ceramikę. Jego realizacje malarskie znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Artysta jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.