UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Sukces Dialogu Obywatelskiego w AFiB Vistula

Sukces Dialogu Obywatelskiego w AFiB Vistula

wykład, rozmowa, wystąpienie, vistula, uniwersytet, Unia Europejska

– To rynek ma służyć obywatelom, a nie na odwrót – mówiła unijna komisarz do spraw polityki konkurencji Margrethe Vestager w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. W Dialogu Obywatelskim z jej udziałem wzięło udział blisko 400 osób.

To był dla nas honor i wielka przyjemność gościć panią komisarz. – Jesteśmy przecież w uczelni międzynarodowej, zaangażowanej w dyskusję nt. europejskiej demokracji – mówił rektor prof. dr hab. Witold Orłowski. – To jest miejsce, gdzie kochamy Europę, gdzie martwimy się również o nią, bo nie wszystko w działa w Europie tak, jak powinno. Chcemy zaś, żeby rozwijała się coraz lepiej, i żeby jej obywatele byli coraz bardziej zadowoleni z jej działania – dodał prof. Orłowski.
Głównym tematem Dialogu Obywatelskiego z udziałem Margrethe Vestager była polityka konkurencji – jej założenia i wyzwania.
– Zdrowa konkurencja opiera się na otwartych rynkach i dostępności informacji, a nie na ukrywanych porozumieniach. Na tym właśnie polega tworzenie równych szans – mówiła Margrethe Vestager.
Wśród ważnych zasad polityki konkurencji komisarz wymieniła zakaz karteli, których skutkiem jest zawyżanie cen na rynku i ograniczanie konkurencji, walkę z monopolami oraz kontrolę fuzji. – Klienci muszą mieć możliwość zwrócenia się do konkurencji – mówiła.
Margrethe Vestager podkreśliła, że nie tylko firmy mogą sprawiać problemy, ale również rządy. Pomoc publiczna przybiera przecież różne formy i często zakłóca konkurencję w sposób mało widoczny dla obywateli. Dlatego w ubiegłym roku Komisja Europejska przyglądała się ponad 400 przypadkom fuzji i bardzo dużej liczbie przypadków pomocy publicznej i porozumień kartelowych.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.