Studenci architektury założą w Portugalii “Ogród życia”
Pandemia zakłóciła plany studentów Architektury Akademii Finansów i Biznesu Vistula, którzy w grudniu 2019 r. wygrali prestiżowy międzynarodowy konkurs z zakresu architektury krajobrazu w Ponte de Lima w Portugalii organizowany pod hasłem „Religie w ogrodzie”. Karolina Beinarovica, Tetiana Humeniuk, Khaled Ibrahim i Mohyi Mahmoud mieli zrealizować swój projekt wiosną zeszłego roku, ale z powodu trudnej sytuacji na świecie musieli poczekać na lepsze czasy. Dopiero teraz wyjechali do Portugali, by założyć swój „Ogród życia”, projekt nawiązujący do biblijnego Edenu. To uosobienie piękna, ale również metafora ludzkiego życia ze wszystkimi jego elementami, również religią.
Ideą ogrodu było pokazanie życia człowieka z perspektywy dobrych i złych decyzji. Pośrodku stanie jabłoń symbolizująca życie i grzech. Dwie prowadzące do niej ścieżki, to dobro i zło – napisali autorzy w opisie swojego projektu.
Studenci musieli podjąć się nie tylko zrozumienia tematu w artystycznym podejściu, ale także spełnić wymagania techniczne, m.in. zmieścić się w narzuconym budżecie, przygotować profesjonalną kalkulację oraz szczegółowy plan nasadzeń.
Praca studentów Vistuli, która powstała pod kierunkiem Zuzanny Bartman stanie się ważną częścią Międzynarodowego Festiwalu Ogrodów w Ponte de Lima. To jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w Europie. To nie tylko wystawa, ale także prowokacja, wyzwanie i edukacja. Celem jest stałe podwyższanie świadomości ekologicznej społeczeństw. Festiwal jest prawdziwą szkołą ekologii.