UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Przewidzieć konflikty – współpraca AFIB Vistula z Obserwatorem Finansowym

Przewidzieć konflikty – współpraca AFIB Vistula z Obserwatorem Finansowym

A gdyby konflikty udawało się nie tylko przewidzieć, ale też im zapobiegać? Zakład Badań nad Konfliktami Akademii Finansów i Biznesu Vistula stworzył narzędzie analityczne, które pozwala ocenić ryzyko eskalacji konfliktu. Dzięki wsparciu Obserwatora Finansowego, działającego w ramach Narodowego Banku Polskiego, powstałe analizy będą publikowane i powszechnie dostępne, tak by mogli z nich skorzystać nie tylko eksperci i specjaliści, ale także wszyscy poszukujący pogłębionej wiedzy o gospodarce i jej międzynarodowych uwarunkowaniach.

W ramach współpracy Zakładu Badań nad Konfliktami AFIB Vistula i Obserwatora Finansowego, regularnie publikowane będą analizy na temat stabilności ważnych dla polskiej gospodarki regionów świata. Artykułu będą powstawać dzięki zastosowaniu opracowanego przez prof. Wojciecha Kosteckiego, a rozwiniętego przez Zakład narzędzia, analizującego prawie 800 kryteriów, takich jak stosunki zewnętrzne i wewnętrzne skonfliktowanych stron, zaangażowanie mocarstw i organizacji międzynarodowych, sytuacja ekonomiczna czy strategia komunikacyjna. Oprócz prof. Kosteckiego analizy będą tworzyli m.in. dr hab. Agnieszka Kuszewska, dr Monika Bartoszewicz, dr Juliusz Maliszewski oraz dr Jan Muś. Dzięki zredagowaniu artykułów przez Obserwator Finansowy, będzie to nie tylko solidna dawka wiedzy, ale też wyborna lektura. Część publikacji powstanie w dwóch językach. Po polsku będą dostępne na stronie https://www.obserwatorfinansowy.pl/, a po angielsku http://www.financialobserver.eu/.

Pierwszy z serii artykułów, autorstwa dr. Jana Musia, to analiza sytuacji na Bałkanach. Praca zmusza do postawienia sobie pytania, czy nowa zimna wojna między Rosją i Zachodem doprowadzi na Bałkanach do kolejnego konfliktu, i podpowiada, jak tego uniknąć. Artykuł „Stabilna gospodarka to szansa na utrzymanie kruchych porozumień na Bałkanach” można przeczytać tu https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/stabilna-gospodarka-balkany-zagrozenia-konflikty/ (wersja po polsku) oraz http://www.financialobserver.eu/cse-and-cis/slovenia/how-stable-are-the-balkans/ (wersja po angielsku).

***

Obserwatorfinansowy.pl to portal ekonomiczny, który od ponad 7 lat działa w ramach banku centralnego Polski. Jest bazą kilkunastu tysięcy pogłębionych analiz i wywiadów na tematy makroekonomii i finansów publicznych Polski, a także rynków finansowych świata.

Jego misją jest prezentacja i popularyzacja pogłębionej wiedzy i myśli ekonomicznej. Portal jest platformą dla ekonomistów, finansistów, dziennikarzy, studentów kierunków ekonomicznych i biznesu. Wydarzenia analizuje pod kątem możliwych skutków i ryzyka.
ObserwatorFinansowy.pl prezentuje poważne treści merytoryczne, w formie przystępnej nie tylko dla ekspertów i specjalistów, ale także dla wszystkich poszukujących pogłębionej wiedzy o przyczynach i konsekwencjach wydarzeń ekonomicznych.

Mocną stroną są publikacje dotyczące różnych krajów. Portal blisko współpracuje z wydawnictwem The Economist oraz jego bazą analityczną Economist Intelligence Unit, a także z opiniotwórczym serwisem VoxEU publikując w każdym miesiącu w języku polskim wybrane, najważniejsze analizy.

ObserwatorFinansowy.pl powstał w 2009 r. Jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, nie publikuje reklam, a dostęp do archiwum z kilkunastoma tysiącami analiz i wywiadów jest otwarty dla wszystkich bezpłatnie.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.