DNI OTWARTE ONLINE - 30% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / „Polska gospodarka potrzebuje wzrostu opartego na zdrowych fundamentach”

„Polska gospodarka potrzebuje wzrostu opartego na zdrowych fundamentach”

8 listopada odbyła się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wyzwania wzrostu polskiej gospodarki”. Wydarzenie było ważnym akcentem obchodów jubileuszu naszych uczelni.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest skoncentrowana na tym, aby aktywność naukowa jej kadry skupiała się na aktualnie zachodzących zjawiskach i odpowiadała na współczesne wyzwania oraz potrzeby społeczne. Jednym z tych ważnych tematów jest stan polskiej gospodarki i perspektywy jej wzrostu. O wyzwaniach, które przed nią stoją debatowali uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej w Uczelni Vistula. Osią dyskusji było wystąpienie Pawła Wojciechowskiego, profesora Wszechnicy Polskiej, dyrektora w Whiteshield „Wyzwania wzrostu polskiej gospodarki”.

Od 1989 r. polska gospodarka dokonała gigantycznego skoku. Dziś – za sprawą pandemii i wojny w Ukrainie – znalazła się jednak w krytycznym momencie. Mamy wysoką inflację a na horyzoncie widać stagnację. Rozwojowi nie sprzyjają też takie czynniki jak: erozja rządów prawa, rosnąca rola państwa w gospodarce, pogarszająca się struktura demograficzna i polityka społeczna, która sprowadza się do prostych transferów. Brakuje polityki opartej na inwestycjach społecznych, ukierunkowanej na wyrównywanie szans oraz ograniczanie nierówności i ubóstwa.

– Polska gospodarka potrzebuje wzrostu opartego na zdrowych fundamentach, bez elementów plutokratycznych i przy wykorzystaniu synergii stworzonej przez sferę akademicką i sektor przedsiębiorczości – mówi, podsumowując konferencję dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor AFiB Vistula. – Efektem gospodarczo-politycznej transformacji, jaka dokonała się w Polsce, miał być wolny od nacisków politycznych rynek oraz silne społeczeństwo obywatelskie. To jednak wciąż są wartości postulowane. Wnioski wynikające z obrad konferencji w Akademii Finansów i Biznesu Vistula pokazują zatem, że osiągnięcie tej synergii jest wciąż znaczącym wyzwaniem – podkreśla profesor Konarski.

W ramach konferencji odbył się też panel Transformacja państw Europy Środkowo-Wschodniej. Dyskusję moderował dr hab. Wojciech Kostecki. Celem panelu było wskazanie najważniejszych procesów w ponad trzydziestoletniej już historii transformacji postkomunistycznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Cornelius Ochmann – dyrektor i członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wskazywał, że w ciągu ostatnich 10 lat jakość demokracji spadła w prawie jednej na pięć demokracji; wiele autokracji jeszcze bardziej rozszerzyło represje, nadużycia władzy oraz ograniczenia wolności słowa i zgromadzeń. Również wskaźniki opisujące gospodarkę wykazują tendencje spadkowe. Ponadto spadek jakości demokracji był najczęściej spowodowany przez elity polityczne skupiające się na utrzymaniu władzy politycznej i gospodarczej kosztem rozwoju społecznego. –  Jedynym antidotum może tu być umacnianie się i aktywne zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego na rzecz powrotu do standardów demokratycznych – podkreślił Cornelius Ochmnn.

Prof. Katarzyna Żukrowska z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH przeanalizowała zaś zmiany i dorobek polityki gospodarczej w regionie, koncentrując się na polskich przemianach. Podkreśliła wpływ szeroko rozumianego otoczenia międzynarodowego na ich rezultat. Oceniając „plan Balcerowicza”, przekonywała, że w ówczesnej sytuacji było to jedyne wyjście, i że zapoczątkowało ono generalnie pomyślny rozwój polskiej gospodarki. Jednym z przykładów może być jej przygotowanie do ucyfrowienia.

Bardzo pouczające było wystąpienie gen. Waldemara Skrzypczaka, syntetyzujące wymiar militarny przemian i przypominające wydarzenia, które poprzedziły tegoroczną napaść Rosji na Ukrainę. Kluczowa była tu naiwność państw zachodnich, które uwierzyły, że Rosja Putina może być państwem pokojowym – podkreślił gen. Skrzypczak. Doprowadziło to do cięcia budżetów wojskowych i redukcji potencjału sił operacyjnych. Oceniając obecną pozycję militarną Polski, generał Skrzypczak wyraził wątpliwość co do demograficznych możliwości wystawienia trzystutysięcznej armii zawodowej i podkreślił, że przezbrojenie armii związane z obecnymi zakupami to kwestia lat.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Master Europei Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +42

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.