UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Polityczne, społeczne i ekonomiczne źródła obecnej fali uchodźców w Europie i sposoby zlikwidowania tych źródeł

Polityczne, społeczne i ekonomiczne źródła obecnej fali uchodźców w Europie i sposoby zlikwidowania tych źródeł

Początek: wt., 15 gru 2015, 10:00
Koniec: wt., 25 kwi 2017, 12:00

Instytut Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula  zaprasza na seminarium naukowe, podczas, którego tematem będą Polityczne, społeczne i ekonomiczne źródła obecnej fali uchodźców w Europie i sposoby zlikwidowania tych źródeł”. Seminarium odbędzie się 15 grudnia br. o godzinie 10:00 w sali 21 (sala Senatu)

Amb. Janusz Mrowiec

W języku potocznym „uchodźca” oznacza osobę, która musiała opuścić teren zamieszkania ze względu na zagrożenie życia, zdrowia bądź wolności. Pojęcie to precyzuje  Konwencja Genewska z 1951 roku. Uchodźcą jest osoba, która „na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub z powodu  przekonań politycznych przebywa poza granicami państwa, którego jest obywatelem i nie może lub nie chce z powodu tych obaw korzystać z ochrony tego państwa albo, która nie ma żadnego obywatelstwa i znajdując się na skutek podobnych zdarzeń poza państwem swojego dawnego zamieszkania nie może lub nie chce z powodu tych obaw powrócić do tego państwa”

Wędrówka ludów jest zjawiskiem znanym od stuleci. Najczęstszym jej powodem  są konflikty wewnętrzne i międzynarodowe, warunki społeczno ekonomiczne, nagminne naruszanie praw człowieka i podstawowych jego wolności, a w szczególności prawa do życia, zasady niedyskryminacji, prześladowania o charakterze religijnym i rasowym.  Wymienione przesłanki występują w większości krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Różnica polega jedynie na intensywności ich nasilenia. Sytuacja ta nie jest ani nowa, ani nie znana. Wielokrotnie przedstawiana była w licznych dokumentach między innymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, czy też raportach Arab  Human Development Raport. Od lat liczne ośrodki naukowe dokumentują nieprzestrzeganie praw człowieka, zasad demokracji, niesprawiedliwości społecznej, nadmierne rozwarstwienie, gromadzenie majątków w rękach niewielkich grup społecznych oraz narastające niezadowolenie społeczne. Krytykowane były elity rządowe krajów arabskich oraz polityka Stanów Zjednoczonych i UE w stosunku do całego regionu. Dlatego też, wyodrębnienia z grupy imigrantów  grupy uchodźców jest zadaniem niezwykle trudnym, a może wręcz niemożliwym. Kierując się wartościami Zachodu jak również licznymi dokumentami międzynarodowymi jak np. wspomnianą Genewską Konwencją Dotyczącą Statusu Uchodźców większość migrantów spełnia kryteria kwalifikujące ich w grupie uchodźców.

W 2015 roku zjawisko migracji z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu wystąpiło na niewyobrażalną dotychczas skalę. Fala uchodźców jest konsekwencją niestabilności w regionie. Część dotarła do Europy, ale miliony pozostały w ościennych państwach – w Jordanii 800 tyś, w Libanie 1,4 miliona.

Seminarium poświęcone jest analizie źródeł politycznych, społecznych i ekonomicznych, które doprowadziły do  fali uchodźstwa w 2015 roku jak również sposobu ich likwidacji. Pan Profesor Stanisław Parzymies oraz Pani minister dr Joanna Wronecka przedstawią polityczne przyczyny uchodźctwa, Pan Profesor Paweł Bożyk ich aspekt ekonomiczny. Pan Profesor Józef Antoni Haber zaprezentuje wysiłek UE zmierzający do zniwelowania wspomnianych źródeł. 

Kierownictwo Instytuty Stosunków Międzynarodowych liczy, iż seminarium będzie skromnym wkładem w zrozumieniu źródeł migracji oraz intelektualnym wkładem w rozwiązanie problemu.

W panelu udział wezmą:

Prof. dr hab. Paweł Bożyk z Akademii Finansów i Biznesu Vistula
Prof. dr  Józef Antoni Haber z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu
Prof. dr hab. Stanisław Parzymies z Akademii Finansów i Biznesu Vistula
Podsekretarz Stanu w MSZ dr Joanna Wronecka

Moderatorem panelu będzie ambasador dr Janusz Mrowiec z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.