DNI OTWARTE ONLINE - 40% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Jak odnieść sukces na europejskim rynku pracy

Jak odnieść sukces na europejskim rynku pracy

Polityka zagraniczna Unii Europejskiej była głównym tematem wykładu gościnnego, jaki Ryszard Czarnecki, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego wygłosił w maju 2015 r. w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Kilka dni później, ekipa Vistula TV spotkała się z p. posłem w budynku Sejmu. Zapytaliśmy go o szanse polskich studentów na europejskim rynku pracy. Jakie są jego rady dla studentów Vistuli?

AFiBV: Jak polski student może odnieść sukces na europejskim rynku pracy? Co on może zaoferować temu rynkowi, a co europejski rynek może zaoferować studentowi?

Ryszard Czarnecki: Polski rynek pracy to jest integralna część unijnego rynku pracy i bardzo bym chciał, aby polscy studenci i absolwenci mieli możliwość wreszcie pracy u siebie w swoim domu, w Polsce, a nie musieli szukać pracy poza własną ojczyzną. Natomiast na pewno jest tak, że takie wyjazdy na parę miesięcy czy dłużej budują życiorys, budują CV i też są korzystne. Co może student polski zaoferować? Nasza młodzież, i to wynika ze wszystkich statystyk, jest bardzo zdolna, po drugie potrafi być elastyczna, lepiej się przystosowywać do wymogów rynku pracy niż ich rówieśnicy z krajów zachodnich. To wynika z pewnej polskiej specyfiki znalezienia się w każdej sytuacji – tego nas historia nauczyła. Wreszcie, myślę, że rzeczą istotną jest to, że Polacy są w takim miejscu w świecie, blisko wschodniej granicy Unii Europejskiej i lepiej rozumieją, to ważne, kraje, które są położone za wschodnią granicą Unii Europejskiej, jak Ukraina, Rosja, Białoruś, kraje dawnego Związku Sowieckiego. A to doświadczenie się przydaje, bo często ludzie Zachodu w ogóle specyfiki tych państw nie rozumieją. I to są, chyba, główne atuty. Poza tym, Polacy są pracowici, często pracowici bardziej niż ich rówieśnicy z krajów Europy Południowej czy Zachodniej – to też istotny atut.

AFiBV: Co jeszcze przesądza o tym, że jesteśmy wartościowymi pracownikami?

Ryszard Czarnecki: Przede wszystkim warto podkreślić pewną solidność, bo, oczywiście, możemy tu przytaczać dość obrzydliwe niemieckie dowcipy o Polakach – złodziejach samochodów, ale, generalnie, mamy dobrą markę w Europie Zachodniej. Polscy, zarówno naukowcy, architekci, jak i robotnicy budowlani, mają markę, że są to ludzie pracowici i solidni. I wydaje mi się, że to też jest taka polska wizytówka. W moim przekonaniu warto o tym pamiętać. I, uwaga, taka rada, mieć poczucie dumy z tego, że się jest Polakiem, i własnej wartości, bo ludzie, którzy nie mają poczucia, że coś znaczą nie będą nigdy doceniani w Europie Zachodniej czy na świecie. Musisz sam być pewnym siebie, to wtedy ta pewność siebie będzie popłacała. Jak będziesz miał poczucie niższości, to będziesz traktowany, oczywiście, gorzej, bo sam się o to prosisz.

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +47

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.